1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Azrailler Irkçılık için TFF önünde eylem yaptı
Azrailler Irkçılık için TFF önünde eylem yaptı

Azrailler Irkçılık için TFF önünde eylem yaptı

Diyarbakırspor ve Trabzonspor taraftarı bir grup, futbol sahalarındaki ırkçılığa ve nefret söylemine karşı çifte standart uyguladığı ve gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) önünde eylem yaptı.

A+A-
TFF önünde ırkçılık ve nefret söylemine karşı eylem
 
Diyarbakırspor Azrailler taraftar grupları ve kendilerine 'Devrimci Trabzonspor taraftarı' adını veren bir grup, saat 14.00 sıralarında Sarıyer İstinye'deki TFF önünde toplandı. 
 
Eylemciler, "Siyaset elini futboldan çek" ve "Susma haykır ırkçılığa hayır" şeklinde sloganlar attı. Halay çekip, horon tepen grup, ellerinde çeşitli dövizler taşıdı. Polisin TFF girişinde yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde taraftarlar zaman zaman torpil patlattı. 
 
 
TTF ÇİFTE STANDART UYGULUYOR
 
Grup adına basın açıklamasını okuyan Bilal Akkulu, şunları söyledi:
 
"Ülke futbolunda doğu ve güney doğu takımlarının ve taraftarlarının maruz kaldığı, dünya genelinde önlenemeyen bir sorun haline gelen ötekileştirici ve şiddeti tetikleyen saha içi ve dışına taşınan ırkçı yaptırımlar için burada toplanmış bulunmaktayız. Başta futbol olmak üzere toplumsal organizasyonlardan bir türlü soyutlanamayan ırkçı ve şoven eylemlere yönelik sağduyumuzu tükettiğimiz bir noktadayız. Takımlarını desteklemek adına binlerce kilometre yol kat eden taraftarlarımızın gittikleri hemen hemen her deplasmanda rakip takım taraftarlarınca küfür ve hakaretlerle karşılanması, kafatasçılık olarak nitelendirebileceğimiz ırksal ayrımı gözeten nefret söylemlerini barındıran sözlü davranışların maç öncesi ve sonuna dek aralıksız sürmesi, müsabakanın milli bir maç havasında geçmesini teşvik etmek adına bayrak ve milli marşların düşmanca bir tutumla sergilenmesi stadlarda futbol dışında her şeyin mevcut olduğunun göstergesidir. Takımlarımızın sahalarında yaptıkları müsabakaları büyük bir titizlikle inceleyen TFF uyguladığı çifte standardı takımlarımıza haksız yere verilen para cezaları ve seyircisiz maç hükümleriyle ortaya koymaktadır. Bölge takımlarına karşı adeta linç kampanyası haline getirilen bu duruma karşı sessizliğini koruyan TFF açıkça kendine düşen misyonu başarıyla yerine getirmiştir. Tarafımızca dile getirilen bu hak ihlallerinin dikkate alınması gerektiğini ve adaletin sağlanması yönündeki talebimizi buradan tekrardan dile getiriyoruz."
Grup basın açıklamasının ardından sloganlar atarak dağıldı. 
 
 

HABERE YORUM KAT