1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Azmin zaferi Sokaktan dünya ligine
Azmin zaferi Sokaktan dünya ligine

Azmin zaferi Sokaktan dünya ligine

Diyarbakır'da sokakta çöp toplarken tanıştığı hokey sporunda büyük başarı elde ederek, milli takıma çağrılan Mehmet Salih Yaylık, Katar'daki Dünya Hokey Ligi'nde ülkeyi temsil edecek -Diyarbakır Hokey Takımı Antrenörü Koyun: ''Yıllarca hem idmana gelip hem de sokaklarda çöp toplayarak, ailesinin geçimine katkıda bulundu'' -Hokey Milli Takımı'na seçilen Yaylık: ''Sokakta çalışırken tanıştığım antrenör sayesinde kendimi daha önce ismini dahi duymadığım bir sporun içerisinde buldum'' Diyarbakır'da sokakta çöp toplarken tanıştığı hokey sporunda büyük başarı elde ederek, milli takıma çağrılan 20 yaşındaki Mehmet Salih Yaylık, Katar'da düzenlenecek Erkekler Dünya Hokey Ligi 1. Round müsabakalarında ülkemizi temsil edecek.

A+A-

Diyarbakır'da sokakta çöp toplarken tanıştığı hokey sporunda büyük başarı elde ederek, milli takıma çağrılan 20 yaşındaki Mehmet Salih Yaylık, Katar'da düzenlenecek Erkekler Dünya Hokey Ligi 1. Round müsabakalarında ülkemizi temsil edecek.

Diyarbakır'da 8 yıl önce sokakta çalışırken Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki 75. Yıl Gençlik Merkezi'ne kaydı yapılan Yaylık, Hokey Takımı Antrenörü Veysi Koyun'un telkinleri sonucu, daha önce ismini dahi duymadığı hokey sporuyla tanıştı.


     Sokaktaki çalışmalarından fırsat buldukça hokey idmanına katılan Yaylık, yeteneğiyle eğitmenlerin dikkatini çekerek, takımın vazgeçilmez sporcusu haline geldi.
     Son olarak Türkiye Hokey Federasyonu'nun 15-19 Ekim 2012 tarihleri arasında Antalya'da organize ettiği Antrenör-Sporcu, Eğitim ve Atletik Gelişim Kampı'na katılan Yaylık, burada dünyaca ünlü Alman hokey antrenörleri Oliver Kurtz ve Achim Mertens'in beğenisini toplayarak, milli takım kadrosuna alındı.
     Önümüzdeki ay Hollanda'nın Roermond kentindeki milli takım kampına da katılacak olan Yaylık, Katar'ın Doha kentinde düzenlenecek olan Erkekler Dünya Hokey Ligi 1. Round Müsabakaları'nda ülkemizi temsil edecek.
    
     -''Sokakta alın terimle çalıştım''-
    
     Başarı öyküsüyle takdir toplayan Yaylık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 75. Yıl Gençlik Merkezi'ne giderken tanıştığı antrenör Veysi Koyun sayesinde hayatının değiştiğini belirtti.
     Hokeyi çok sevdiğini ve ileride iyi bir antrenör olmak istediğini kaydeden Yaylık, şöyle dedi:
     ''Sokakta çalışırken tanıştığım antrenör sayesinde kendimi daha önce ismini dahi duymadığım bir sporun içerisinde buldum. O dönemde maddi sıkıntılar nedeniyle okulu bırakmayı düşünüyordum. Bu spor sayesinde okula devam ettim. Birçok Türkiye şampiyonasına katıldım, gol kralı oldum. İdmanlar dışında sokaklarda toplanan çöplerin getirildiği hurda dükkanında çalışıyorum. Ben de yıllarca sokakta çöp topladım. Bunun ayıbı yok, yaptığım işten de memnunum. Harama el uzatmıyorum, kendi alınterimle çalışıyorum. Sporumu da yapıyorum, okulumu da okuyorum. İşim bittiği zaman antrenmanlara gidiyorum. Daha önce ben de sokakta çöp topluyordum, 2 yıldır bıraktım, şimdi bir üst kademeye geçtim. Gelen çöpleri ayrıştırıp, fabrikaya gönderilmek üzere hazırlıyorum.''
     Diyarbakır Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesindeki hokey takımının antrenörü Veysi Koyun da 750 sporcularının bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 100 tanesinin kaydının 75. Yıl Gençlik Merkezi'nde olduğunu anlattı.
     Takıma sporcu seçerken öğrenciler ile 75. Yıl Gençlik Merkezi'ndeki gençlerden faydalanmaya çalıştıklarını belirten Koyun, ''Mehmet Salih Yaylık'ı da 2004 yılında sokaklarda çöp topladığı esnada bulup takıma aldık. Yıllarca hem idmana geldi hem de sokaklarda çöp toplayarak, ailesinin geçimine katkıda bulundu. 8 yılda 50'nin üzerinde Çim Hokeyi Türkiye Şampiyonası ile süper lig müsabakalarına katıldı. Buralarda birçok başarı elde etti. Son olarak Zonguldak'ta yapılan Türkiye Açık Alan Hokey Ligi'nde gol kralı olarak, hokey tarihine geçti'' dedi.
    
     -''Salih, Türkiye'yi temsil edecek''-
    
     Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan da, 2003 yılından bu yana Salih gibi sokaklarda çalışan çocuklara karşı hassasiyetlerinin olduğunu söyledi. ''Diyarbakır'daki çocuklara biz sahip çıkmazsak, birileri sahip çıkar'' diyen Karakan, ''Bu çocukların yeri sokaklar değil. Sokakta bir şeyler satıp, güvenlik güçlerine taş atmak değil. Bunların yeri spor salonlarıdır. Çok sayıda çocuğumuza bu şekilde sahip çıkıp, malzeme yardımında bulunduk'' dedi.
     Sokakta çalışan çocukların genelde horlandığını ve ihmal edildiğini ifade eden Karakan, şunları söyledi:
     ''Mehmet Salih Yaylık'ı takıma aldık. Kendisi de yeteneğiyle bizleri mahcup etmedi. Antalya'da dünyaca ünlü hokey hocaları Yaylık'ı takıma seçti. Şimdi de Hollanda'ya gidecek. Salih gibilerin sayısını artırmak istiyoruz. Hokey tarihinde ilk defa dünya ligine katılmaya hak kazandık. Katar'da 27 Kasım'da Erkekler Dünya Hokey Ligi 1. Round Müsabakaları var. Müsabakalardaki 8 ülke içerisinde şampiyon olup bir üst tura katılmayı hedefliyoruz. Mehmet Salih Yaylık da Türkiye'deki seçilen 36 sporcudan yabancı antrenörlerin elemelerinde ilk 20'inin içerisine girdi. Salih, Türkiye'yi temsil edecek. Kendi yetişme tarzındaki çocuklara da örnek olacak.''

HABERE YORUM KAT

1 Yorum