1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Azbay:'Diyarbakırspor'un kapanma temelleri atıldı'
Azbay:'Diyarbakırspor'un kapanma temelleri atıldı'

Azbay:'Diyarbakırspor'un kapanma temelleri atıldı'

Diyarbakırspor'un bugün Valilikte yapılan ve son umut olarak değerlendirilen Kurtarma toplantısının sonuçsuz çıkması taraftarları hüsrana uğrattı.

A+A-

Vali Mustafa Toprak'ın daveti ile gerçekleşen toplantıya işadamları ve gazeteciler davet edilmişti. Toplantıya katılan, spor editörümüz ve Diyarbakır Söz Gazetesi Haber Müdürü Saffet Azbay Diyarinsesi.org için bu toplantıyı masaya yatırarak değerlendirmelerde bulundu.

Azbay, toplantının fiyaskoyla sonuçlandığını belirterek, "Bundan sonraki süreçte kulüp kapanır, herkes rahat eder" dedi.

"DIŞARI ÇIKARILDIK"

İşte Azbay'ın bugün toplantıdan çıkan değerlendirmeleri: "Öncelikle şunu söylemek isterim, bizleri Valilik davet etti fakat beklentilerin ötesinde karşılaştığımız tablodan dolayı şaşkınlık içindeyim. Nedenine gelince oraya konuk olarak gittik, fakat daha sonra  Vali beyin açıklamları sonrası, toplantıdan çıkmamız gerektiği bizlere bildirildi. Bununartık iletişimsiz likten mi, yoksa nezaketsizlikten mi olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Toplantıdan çıkan sonucuna gelince, Vali bey daha öncede ifade ettiği açıklamalarının benzeri şeklinde, kendilerinin maddi olarak hiç bir katkıda bulunamayacaklarını bir kez daha yeniledi. Bunun için yasal engeller ve böyle bir kaynağın olmadığı gerekçelerini sıraladı.

SON KEZ TOPLANILDI

Bu toplantının Ankara'da katıldığı Diyarbakır tanıtım günlerinde, Ankara'da yaşayan Diyarbakırlı işadamlarından geldiğini ve son kez Diyarbakırspor için neler yapılabilir dğerlendirmesi yaptıklarını ve bu toplantıdan da bir sonuç çıkmaması halinde kulübün tasfiye sürecine gireceğini ifade etti. Böylece Diyarbakır'da bir Vali kulübün kapanabileceğini, toparlanma süreci yerine kapanacağını Vali ilk kez bu kadar açık dile getirdi.

Tabi bunlar Vali Bey'in açıklamlarından edindiğimiz izlenimlerdi. Daha sonra basın mensuplarının ayrılması sonrası, yapılan toplantıdan da bir şey çıkmadığını daha açıkçası sonucun Diyarbakırspor açısından hüsran olduğunu süreci artık sonuna gelindiğini net olarak öğrendik.

Toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinin, Diyarbakırspor'a ne maddi, ne de yönetim ne de çözüm konusunda oluşturulacak bir komisyonda yer alamayacaklarını net olarak ifade ettiler. Toplantı sonrası yine bizlere gelen bilgilere göre, Vali Bey "Ben elimden gelen her şeyi yaptım, bundan sonra ki sözü haliyle mahkeme belirleyecek. " dedi.

Toplantıta çok sayıda, sivil toplum örgütü davet edilmesine rağmen, Kulübün tarihinde önemli görevlerde bulunmuş tecrübeli bazı isimlerin davet edilmemesini ben şahsen bir eksiklik olarak görüyorum.

Toplantıya katılanlardan özellikle bazı isimler var ki, tabi diğerlerini tenzih ederek söylüyorum, geçmişte Diyarbakırspor'a hiç bir şey vermeyen bu isimlerin davet edilip, kulübü başarıya taşıyanların davet edilmemesini şahsen doğru bulmadım. Hele ki içlerinde geçmiş yıllarda 3 bin TL gibi bir meblağı karşıyamayanları gördükten sonra bu toplantıdan bir şey çıkmayacağını en başında düşünmüştüm.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir'in de toplantıya davet edildiğini Vali Bey açıkladı, fakat Baydemir nedense bu toplantıya icabet etmedi.

Baydemir'in toplantıya katılmamasını da gördükten sonra şunu artık çok net gördük, bu kentte yerelde iktidar olan BDP ile  hükümetin yani AKP'nin çekişmesinin sonucu bu takım bu hale gelmiştir. Bu cümlenin altını bir kez daha çizerek, bu işin tek sorumlusu AKP ve BDP'nin kısır çekişmelerinin sonucu Diyarbakırspor'u yok etmiştir.

TOPLANTI FİYASKO

Sonuç olarak toplantıdan bir şey çıkmadı, Diyarbakırspor adına fiyasko oldu diyebiliriz. Zaten benin şahsen çok fazla bir beklentim yoktu. Bundan sonraki süreçte anladık ki, herkes Diyarbakırspor'un kapanmasını herkes önceden kabullenmiş ve süreç bitmiştir. Bugün bu kapanmanın temelleri bence atıldı, herkese hayırlı olsun.

Diyarbakırspor bildiğiniz gibi teknik direktörsüz, yönetimsiz olarak maçlara çıkıyor,  daha ne kadar dayanır bekleyip göreceğiz. Ancak şunu belirtelim bu şekilde 2 maç daha maçlara çıkabilir.

ÇOK HAİNCE BİR PLAN

Ayrıca size çok ilginç bir tespitte de bulunmak istiyorum, Diyarbakırspor'dan alacağı olan kesimler artık kulübün kapanmasını net olarak istiyorlar. Nedenine gelince kulüp kapanınca herkesin aklı fikri kulübün tek mal varlığı olan o arsadır. Herkes bu kulüp kapanırsa arsanın hazineye kalacağını düşünüyor, yanılıyorlar. Kapanma sonrası yasa gereği o arsa satılır ve alacakları olanlar arasında ganimet olarak pay edillir. Bunu neden anlatıyorum, bu süreç Diyarbakırspor kapatılırsa sessiz işler ve kimse duymadan sessiz sedasız halledilir. Bu kulüp için çok sinsi ve  haince bir düşüncedir.

VEKİLLER ÇABUK UNUTTULAR

Şunu söylemeden geçemeyeceğim önümüzdeki süreçte hem yerel, hem de genel seçimler var,  ben bu kentin bir ferdi olarak geçen seçimler öncesi Diyarbakırspor'u vaatlerine ekleyen AKP Vekilleri ve BDP Vekillerinin kayıtları halen arşivlerimizde, Bunu Sayın Galip Ensarioğlu'da, Sayın Sayın Cuma İçten'de, Altan Tan'da hepsi her fırsatta Diyarbakırspor'u kurtaracaklarını söylediklerini ne çabuk unuttular. 2013 seçimlerinde bunları bu kentin bir ferdi olarak kendilerine bizzat ben soracağım.

EKER VEYA  BAYDEMİR İSTESEYDİ KAPANMA OLMAZDI

Sayın Bakan Mehdi Eker isterse Diyarbakırspor kurtulur, Sayın Baydmir de aynı şekilde o'da isteseydi yine bu süreç yaşanmazdı. Yine hem AKP, hemde BDP vekilleri isteseydiler bu durumlar yaşanmaz, hepsi çözülürdü. Demek ki herkes sürece razı, herkes Diyarbakırspor'un kapanmasında hem fikir bu saatten sonra ne konuşulursa konuşulsun nafiledir.

Vali sonuçta bu hükümetin bir memurudur, hükümet ya da vekiller, ya da Belediyeler kaynak yaratmasa Vali tek başına ne yapabilir." dedi.

DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL HABER