1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Azadi'den Demirtaş'a anlamlı destek
Azadi'den Demirtaş'a anlamlı destek

Azadi'den Demirtaş'a anlamlı destek

Kürdistan İslami İnisiyatifi, Selahattin Demirtaş'a desteğini açıklayarak hem Kürdistani ittifaka bakışında samimiyetini hem de bu vesileyle kendisine yönelebilecek eleştirileri göğüsleme cesaretini göstererek rüştünü ispatladı.

A+A-

Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi, Cumhurbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı desteklediğini açıklayarak çok önemli bir işi başarmıştır.

HDP üzerinden eleştiri getiren Kürt muhalefetinin bir kısmı AKP'nin adayı Erdoğan'a desteğini açıklarken, diğer Kürt parti ve oluşumları ise sessiz kalmayı ve seçimi boykot etme kararı almış bulunmaktadır.

Hüda-Par'ın tavrı anlaşılır bir durum. Çünkü ne Demirtaş ne de Erdoğan kendilerinden destek talep etmemiştir. Bu durum Demirtaş ve HDP açısından eleştiri konusu yapılabilir ve bu eleştiriyi yapanlar haklıdır. ,

Ancak; Demirtaş ve DTK'nın Cumhurbaşkanlığı sürecini Azadi İnisiyatifi ile paylaştıkları, en son Diyarbakır buluşmasında da diğer Kürt siyasi parti ve oluşumlarının yanı sıra Azadi'den de destek talebinde bulunulduğu bilinmektedir. Özellikle Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş'ın yoğun çabaları ve Azadi heyetinin de dişrayetli yaklaşımı sayesinde, bugün Demirtaş'a destek açıklamasının gelmiş olması elbette iki taraf açısından da bir başarıdır.

Kürdistan'daki İslami Camianın Erdoğan'a yakınlığı nedeniyle siyasi bir İslami oluşum olan Azasi'nin destek açıklaması önemlidir ve ilerisi için ümitvar olmamızı gerektiren bir manayı ihtiva etmektedir.

Kürdistan halkını dini kimlik üzerinden kendine bağlayan AKP'nin, Azadi'nin adalet, özgürlük ve eşitlik temelinde Kürdistani bir bakışla meseleye bakışı karşısında gerileyeceği ve zamanla Kuzey Kürdistan'da Kürdistani partilerin zeminin tamamını elde edeceğine dair ümidimizi beslemektedir.

Eylül'de partileşme kararı alması muhtemel Azadi'nin, diğer Kürdistani parti ve şahsiyetlerin mevzi kazanmasından rahatsıoz olmaması ve aksine onlara destek sunması anlamlıdır. Azasi'nin eş zamanlı olarak tüm Kürdistani siyasiğ parti ve oluşumlarla diyalogda olması, hepsinin doğrularını sahiplenmesi ve milli birlik ile ittifak meselesinde kendi maslahatını öncelememesi ilerisi için de ipuçlarını vermektedir.

HABERE YORUM KAT