1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Azadî inisiyatifi koordinasyon kurulu bugün toplanacak
Azadî inisiyatifi koordinasyon kurulu bugün toplanacak

Azadî inisiyatifi koordinasyon kurulu bugün toplanacak

Kürdistan İslami İnisiyatifi (AZADÎ)'nin Koordinasyon Kurulu bugün Diyarbakır'da toplanacak. Son gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

A+A-

Kürdistan İslami İnisiyatifi'nin Koordinasyon Kurulu'nun bugün Diyarbakır'da toplanacağı bildirildi.

Batman olayı başta olmak üzere, son günlerdeki gelişmeler ve takınılacak tutum açısından toplantının önemli gündem maddelerini görüşeceği açıklandı.

Azadî İnisiyatifi, Kürdistan'daki siyasi parti, örgüt ve cemaatlerin yakınlaşması ve ittifakını savunuyor. Bu açıdan BDP ile Hüda-Par çevresi arasındaki gerginliğin sonlandırılması açısından Azadî İnisiyatifi'nden beklentiler hayli yüksek. Her iki kesimle iyi ilişkilere sahip olan Azadî İnisiyatifi'nin hem İslami hem de Kürdistani duyarlılıktan dolayı Kuzey Kürdistan ve Kürdistan'ın genelinde ciddi bir saygınlığı bulunmaktadır.

1925 Kürdistan Ayaklanmasının öncüsü ve lideri Şeyh Said'in mensup olduğu Kürdistan Azadî Cemiyeti'nden ilham alınarak kurulan Azadî İnisiyatifi'nin Kürdistan ve dünyada barışın tesisi için şiddeti bir yol ve yöntem olarak dışladığı biliniyor. Sorunların diyalog ve iyi niyet çerçevesinde çözüme kavuşturulmasını savunan Azadî, İslami ve Kürdistani bir programa sahip.

Azadî'nin Koordinasyon Kurulunda Adem Özcaner, Şeyh Said ailesinden Muhammed Dara Akar, Sıdkı Zilan, Adnan Fırat gibi şahsiyetlerin yanısıra birçok deneyimli siyasetçi, insan hakları aktivisti de yer alıyor. Gençler ve bayanların da birden fazla kişiyle temsil edildiği Azadî İnisiyatifi Koordinasyon Kurulu'nun toplantı neticesinde gündeme dair bir açıklama yapması bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT