1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Azadî gençliği 1. istişare toplantısı
Azadî gençliği 1. istişare toplantısı

Azadî gençliği 1. istişare toplantısı

Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi'nin gençlere yönelik 1. İstişare toplantısı bugün Diyarbakır'da yapılacak.

A+A-

2012 yılının Haziran ayında kuruluşunu ilan eden Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi, bu yılın Eylül ayında toplanacak 2. Kongre hazırlığı kapsamında bugün Diyarbakır'da 1.Gençlik İstişare toplantısını gerçekleştirecek.

Siyasi bir oluşum olarak başlayan Azadî'nin, 6-7 Eylül'de Diyarbakır'da yapacağı 2. Kongresinde (1. Kongre 10 Haziran 2012'de Diyarbakır'da yapılan Kuruluş Kongresi olarak kabul edilmektedir) Partileşmeyi tartışacağı öğrenildi.

Eylül'deki Kongrede parti kararının çıkması durumunda, Azadî Partisi'nin (Partiya Azadî) kuruluşu için resmi olarak müracaat edileceği ve 2015 yılı içerisinde de partinin kurulacağı tahmin edilmektedir.

Azadî çevresinden aldığımız bilgilere göre; Eylül'deki kongreye hazırlık için çağrı metni hazır, partileşmek için çerçeve taslak da tamamlanmak üzere. DBP'yi İslami noktada, Hüda-Par'ı ise Kürdistani manada eksik bulan Azadî çevresinin kuracağı partinin Kuzey Kürdistan ve Türkiye'de ne kadar destek bulacağına dair kesin bir veri bulunmamakla beraber, söylem ve açık siyaset tarzıyla hayli ilgi çekeceği ve tartışmaların odağında olacağı söylenebilir.

Azadî şiddeti reddetmekle beraber, Kürdistan'ı bölen Lozan ve Kasr-ı Şirin anlaşmalarını meşru görmüyor. İslami bir yapılanma olan Azadî, Türkiye'deki birçok İslami hareketin aksine; demokrasiye, çoğulculuğa, katılımcı siyasete, dini, etnik ve mezhebi, felsefi çeşitliliğe vurgu yapmasıyla dikkat çekiyor. Kürdistan'daki Alevi, Êzidî ve diğer farklı gruplarla iyi ilişkiler kurmaya çalışan Azadî, aynı zamanda PKK, Hüda-Par ve diğer siyasi partilerle ılımlı bir diyaloğa sahip.

Azadî çevresi ve etkin şahsiyetleri; hareketlerini siyasi ama ideolojik olmayan, Kürdistani ama Kürtçü olmayan, İslami ama İslamcı olmayan, etnisiteye dayalı olmayan, Kürdistani ve olumlu milliyetçi olarak tanımlamaktadırlar.

Azadî İnisiyatifi, kendini 1925 Kürdistan ayaklanmasının arkasındaki Kürdistan Azadî Cemiyeti ve bu ayaklanmanın manevi lideri Şeyh Said'in mirası üzerinde inşa etmeye çalışmaktadır.
 

HABERE YORUM KAT