1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aytek ailesi yardım bekliyor
Aytek ailesi yardım bekliyor

Aytek ailesi yardım bekliyor

Siroz hastası ve karaciğer nakli yapılması gereken Vedat Aytek (21) ve ailesi, duyarlı insanlardan yardım bekliyor.

A+A-

Siroz hastası ve karaciğer nakli yapılması gereken Vedat Aytek (21) ve ailesi, duyarlı insanlardan yardım bekliyor. Çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten ağabey Nazım Aytek, “Yetkililerden yardım bekliyoruz. Nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Buradan yardımcı olabilecek herkese çağrıda bulunuyorum” dedi

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Çeper Köyü'nde aile dramı yaşanıyor. 55 yaşında, sara hastası ve işsiz olan Nizamettin Aytek'in oğlu Vedat Aytek, Wilson sirozu hastası. Yaklaşık 9 yıldır karaciğer nakli olamadığından evde ölümü bekleyen Vedat Aytek'in, 9 yıl önce evde aniden rahatsızlanarak, Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldığında karaciğerinin tamamen iflas ettiği belirleniyor. Çocuklarının sağlığına kavuşması için mal varlıklarını tüketen Aytek ailesi, nakil için beklerken, çocukları Serkan Aytek (25) ve Şeynaz Aytek'in (30) de aynı hastalığa yakalandığını öğrendi. Ailesinin yaşadığı dramı anlatan ağabey Nazım Aytek, aile olarak zor dönemler yaşadıklarını belirterek, uzun süredir kardeşi için uygun karaciğer bulmaya çalıştıklarını ifade etti.

“Yardım bekliyoruz”

Şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadıklarını dile getiren Aytek, “İki kardeşim aynı hastalığa yakalandı. Ancak onların durumu şu an nakil gerektirmiyor. Vedat'ın durumu ağırdır. Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde karaciğer nakli bekliyor. Her gün biraz daha eriyor. Annemin kan grubu uymadığı, babamın ise sarılık olduğu için nakil gerçekleşmiyor. Benim de bünyem nâkile uygun değil. Aile olarak perişan durumdayız. Babam gündelik işçilik yapıyor. Aylık geliri çok azdır. Ailenin sağlık sigortası yeşil karttır. Ben de çalışamıyorum. 3 ayda bir engelli maaşı alıyorum. Doğumdan beri kemik gelişmesi sorunu yaşıyorum” diye konuştu. Çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten ağabey Aytek, “Yetkililerden yardım bekliyoruz. Nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Buradan yardımcı olabilecek herkese çağrıda bulunuyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT