1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AYM'ye Pervane için yapılan başvuru reddedildi
AYM'ye Pervane için yapılan başvuru reddedildi

AYM'ye Pervane için yapılan başvuru reddedildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nin Sur'da bir bodrum katında mahsur kalan Mehmet Şah Pervane (76) için geçici tedbir talebi ile Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvuru reddedildi.

A+A-

AYM, İHD Diyarbakır Şubesi'nin Sur'da mahsur kalan ve çıktıkları esnada gözaltına alınarak ardından tutuklanan Ateş ailesi için yaptığı "geçici tedbir" talebini reddetti. AYM red kararını ise tutuklanmaya bağladı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesine yönelik kuşatmadan dolayı ilçede mahsur kalan Mehmet Şah Pervane'den (76) 88 gündür haber alınamazken, İHD Diyarbakır Şubesi'nin sokağa çıkma yasağına dair "geçici tedbir" kararı alınması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvuru sonuçlandırıldı.

AYM, Diyarbakır Valiliği'nden konuya ilişkin bilgi ve belge talebinde bulundu. Buna ilişkin AYM'ye cevap veren Diyarbakır Valiliği, 17-19 Şubat tarihleri arasında "güvenlik koridoru" açtığını, yazılı ve görsel basından duyurusu yaptığını ve mahallelerde anonslar yapılarak tahliye olmak isteyen kişilere olanak sağlandığını iddia ederek, ancak Pervane'nin bundan faydalanmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine AYM, Pervane için tedbir kararı verilmesine yer olmadığını belirterek, talebi reddetti.

Bu arada İHD Diyarbakır Şubesi'nin, kuşatma ve saldırı altındaki Sur'dan çıktıkları esnada gözaltına alınıp tutuklanan Ateş ailesi için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvuru reddedildi. 19 Şubat'ta yapılan başvuruya aradan 6 gün sonra cevap veren AYM, Ateş ailesinin fertleri tutuklandığı için başvuruyu reddettiğini belirtti.

 

Bombardıman altındaki mahalleden çıkanlardan Fatma Ateş yaralanmış ve ambulansın geç girmesi nedeniyle yaşamını yitirmişti. Fatma Ateş'i ambulans için getiren çocukları Fatma Ateş (27), Beritan Ateş (17) ile Sinem Ateş (23) ve muhabirimiz Mazlum Dolan ise gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT