1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aygün, Ortadoğu'daki kadınlar temsilen BM'de
Aygün, Ortadoğu'daki kadınlar temsilen BM'de

Aygün, Ortadoğu'daki kadınlar temsilen BM'de

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır Sosyal Kalkınma ve Geliştirme Derneği (DSKGD) Başkanı ve AK Parti Diyarbakır milletvekili aday adayı Kadriye Esra Aygün, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 59'uncu Kadının Statüsü Komisyonu'nda Türkiye ve Ortadoğ

A+A-
Aygün, Türkiye ve Ortadoğulu kadınların sesini daha güçlü bir şekilde duyurabilmek için toplantıya katıldığını söyledi. 
 
DSKGD Başkanı ve AK Parti Diyarbakır milletvekili aday adayı Kadriye Esra Aygün, New York'ta düzenlenen BM 59'uncu Kadının Statüsü Komisyonu'na katıldı. 9-20 Mart tarihleri arasında sürecek olan toplantıya 193 ülke bakan düzeyinde katılım sağlıyor. Toplantıya Diyarbakırlı bir kadın olarak katılmasının çok önemli olduğunu ancak sadece Diyarbakır değil, Türkiye ve Ortadoğulu kadınlarını temsilen burada yer aldığını belirten Aygün, sıklıkla kadına yönelik çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Yaptığı çalışmalar çerçevesinde birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Aygün, son olarak çözüm süreci çerçevesinde 'İş Kadınları Çözüm İçin Diyarbakır'da' projesini yürüttüklerini anımsattı.
 
“EN BÜYÜK KADIN SORUNU ORTADOĞU'DA VAR”
 
Türkiye ve Ortadoğulu kadınların Avrupa ya da diğer bölgelerdeki kadınlara göre daha çok sorun yaşadığına dikkat çeken Aygün, “Hemen yanı başımızda Suriye'de yıllardır büyük bir iç karışıklık yaşanıyor. Bu karışıklık ve savaş ortamı en çok kadınları ve çocukları etkiliyor. Yine Irak'ta yaşananlar ortada. Şengal'de IŞİD'den kaçmak zorunda kalan, tacize ve tecavüze uğrayan, köle pazarlarında satılan binlerce kadın var. Bunları ve daha fazlasını konuşmak, anlatmak ve çözüm bulmak için buradayız. Toplantı boyunca Türkiye ve Ortadoğulu kadınların yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini aktaracağız” dedi.
 
(MP-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT