1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aygan SEGBİS’le ifade verecek
Aygan SEGBİS’le ifade verecek

Aygan SEGBİS’le ifade verecek

Anter cinayeti davasında Yeşil olduğu iddia edilen kişinin mezarının açılması için yazışmalar sürüyor.

A+A-

Kürt gazeteci yazar Musa Anter'in katledilmesine ilişkin açılan davanın Ankara'daki duruşmasında müşteki avukatlar, bir dönem PKK’ye katıldıktan sonra saf değiştirip JİTEM’e giren itirafçı Abdulkadir Aygan'la görüşen MİT Diyarbakır Bölge Temsilcisi'nin kim olduğunun araştırılmasını istedi. Yeşil oduğu iddia edilen ve geçen aylarda gömülen Mahmut Özer adlı kişinin mezarının açılması da gündeme geldi.

 

Oturumda ara karar veren mahkeme heyeti ise Aziz Turan adını kullanan Abdulkadir Aygan'ın SEGBİS sistemiyle duruşmaya katılmasının sağlanmasını istedi. Aygan şu anda yurtdışında yaşıyor. Zaman zaman internet siteleri üzerinden açıklamalar yapıyor.


Kürt bilgesi Musa Anter'in katledilmesine ilişkin açılan davanın dördüncü duruşması Ankara 6. Ağır Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık korucu Hamit Yıldırım ve tutuksuz sanık Emekli Albay Savaş Gevrekçi katıltı. Oturumda, Ape Musa’nın oğlu Dicle Anter ve avukatları da hazır bulundu.


Güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen JİTEM davası ve Musa Anter davası arasında fiili ve hukuki bağ olmadığını gerekçe gösteren Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaların birleştirilme talebine olumsuz yanıt verdi. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise olumsuz görüşe rağmen, dosyaların Ankara'da birleştirilmesine karar verdi.
 
Avukat Gevrekçi'nin tutuklanmasını talep etti


Müşteki avukat Selim Okçuoğlu, "Yeşil" kod adıl Mahmut Yıldırım'ın öldüğüne dair iddialarla ilgili belgelerin mahkemeye verildiğini belirterek, Adli Tıp'ın Erzincan'daki mezarı açıp otopsi yapmasını talep etti. Okçuoğlu, önceki taleplerini tekrar ettiklerini, ancak MİT'in mahkemeyi bilgilendirmediğini ve aydınlatıcı bilgilerden kaçındığına inandıklarını ifade etti.

Okçuğlu, Abdulkadir Aygan'la görüşmeyi yapan Diyarbakır MİT Bölge Temsilcisi'nin kim olduğunu mahkemenin sormasını ve Savaş Gevrekçi'nin tutuklanmasını talep etti.


Müşteki avukat Oya Aydın ise, Mahmut Yıldırım'ın Mehmet Eymür'e anlattıklarına göre, silah ruhsatını Elazığ Emniyeti'nde yaptığını ve bu konuda Elazığ Emniyeti'nin bilgilendirmesi talebinde bulundu.


Mahkeme Başkanı Afak İlleez, Belçika'da hayatını kaybeden ve Erzincan'da toprağa verilen Mahmut Özer adlı vatandaşın sanık "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım olup olmadığının tespiti için kabrinin açılmasına ilişkin Adli Tıp'tan görüş aldıklarını belirtti.
 
“Gerekirse kabri açılacak”


İlleez, “Ölümüyle ilgili belge sunuldu, ilgili makamlara yazı yazdık. Gerekirse otopsi ve kabir açılması ile ilgili işlemler yapılacak” dedi.

 

Müşteki avukatlarından Selim Okçu, Mahmut Yıldırım konusunda MİT ile yapılan yazışmalarda aydınlatıcı bilgi elde edilemediğini, MİT'in yasal düzenlemelere dayanarak bilgi ve belge vermekten kaçındığını ve delil sakladığını ileri sürdü. Mahmut Yıldırım'ın silah ruhsatının nereden verildiğinin sorulmasını isteyen Okçuoğlu, sanık Hamit Yıldırım'ın tutukluluğunun devamını, tutuksuz sanık Savaş Gevrekçi'nin tutuklanmasını talep etti.


Bu arada söz alan sanık Hamit Yıldırım, Musa Anter'in cinayetiyle ilgisinin bulunmadığını belirterek, “Bu işi yapmadım, işin içinde olmadım. Musa Anter'i öldürmedim. Bayrağımı seven insanım, şerefli bir Kürt'üm. Her şeyimi 9 çocuğumu ve kendimi bu devlet için feda edebilirim. Koruculuk yapıyorum, ben bu devlete yıllarca hizmet ettim" dedi.
 
9 Temmuz'da Belçika’da ölüp Erzincan’da defnedilmişti
Mahkeme, sanık Hamit Yıldırım'ın tutukluluğunun devamına karar vererek, sanık Savaş Gevrekçi'nin ise tutuklanması talebini reddetti. Ayrıca mahkeme, ilgili yerlere yazılan müzakerelere gelecek cevapların beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Belçika'da bir internet sitesinde yer alan haberde, “Mahmut Özer adına düzenlenen kimlikle Belçika'nın Verviers şehrinde yaşayan 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kanser tedavisi gördüğü hastanede 3 Temmuz'da öldüğü” iddia edilmişti. Özer, 9 Temmuz'da Erzincan Terzibaba Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.


Mahkeme heyeti, Hamit Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına, Savaş Gevrekçi'nin sürekli duruşmalara katıldığı için tutuksuz yargılanmasına, sanık Aziz Turan'ın (Abdulkadir Aygan) SEGBİS sistemiyle duruşmaya katılmasının sağlanmasına karar vererek duruşmayı 9 Kasım'a erteledi.
 
İddianameden


Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi ile görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce hazırlanan iddianame, 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. İddianamede, 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır'ın Seyrantepe semtinde yazar Musa Anter'in öldürülmesi, yazar Orhan Miroğlu'nun da yaralanması olayıyla ilgili geçen yıl Şırnak'ın Kumçatı beldesinde yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanan Hamit Yıldırım, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, hakkında başka bir davadan dolayı yakalama kararı bulunan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Savaş Gevrekçi sanık olarak yer aldı.
İddianamede, sanıklar hakkında, 765 Sayılı TCK'nın 450 / 4. Maddesi'nde yer alan "Taammüden adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 149/1. Maddesi'ndeki "Halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek" ile "Adam yaralamak" suçlarından da 20 yıla kadar hapis cezası istendi.
Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, yapacağı incelemenin ardından hazırlanan iddianameyi kabul etmesi halinde, yargılamaya başlanacak.

 

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, şüphelilerden "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ve Aziz Turan'ın Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "JİTEM Davası"nda da sanık olarak yargılandıkları hatırlatıldı. Savcı, söz konusu iddianamenin JİTEM Davası ile birleştirilmesini de talep etti.

JİTEM Davası


Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta, birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan ve aralarında ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan'ın da bulunduğu 16 sanık hakkında, ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''Birden fazla kişiyi öldürmek'' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler