1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan, uçaktaki silahları sordu
Aydoğan, uçaktaki silahları sordu

Aydoğan, uçaktaki silahları sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır uçağına binen 6 özel harekatçı ve beraberindeki silahları İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

A+A-

Konuyla ilgili olarak Ala’nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyse TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aydoğan “13 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Diyarbakır Havalimanı’na sefer düzenleyen yolcu uçağı içerisinde paketlenmemiş çok sayıda silah olduğu yönünde bir ihbar gelmiştir.

 

Bu ihbar üzerine silahların sahibi olduğunu iddia eden kişiler emniyet görevlisi olduğunu söylemiş ve havalimanı görevlileri ile uçak dışında konuşmak istediklerini belirterek piste inmişlerdir. Bu 6 kişi havalimanı görevlilerine, emniyet mensubu olduklarını ve görev için Diyarbakır’a gideceklerini belirtilmişlerdir. Ancak tüm bu ikna çabalarına rağmen emniyet mensubu olduğunu belirten 6 kişi uçağa alınmamıştır” dedi.

 

Sivil Havacılık Yönetmeliği gereği, polis veya asker dahi olsa taşıma ruhsatlı silah bulunduran yolcuların uçağa binmeden önce silahlarını havaalanı girişinde bulunan görevlilere teslim etmesi gerektiğini ayrıca bunların kilitli bir özel bölüme konularak yolculuk sonrası sahibine teslim edilmesi şartı olduğunu vurgulayan Aydoğan, sorularını da şöyle sıraladı:

 

“Bakanlığınızca 13 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşen İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Diyarbakır Havalimanı’na sefer düzenleyen yolcu uçağı içerisinde paketlenmemiş çok sayıda silah olduğu yönünde bir ihbara dair bilginiz bulunmakta mıdır? 13 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşen bu olaya ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır? Halen bir inceleme başlatılmamış ise gerekçesi nedir? Söz konusu özel harekât polislerinin yönetmeliğe uygun bir şekilde silahlarını taşımaktan kaçınmalarının gerekçesi nedir?

 

Silahların kimlik bilgilerinin kayıt altına alınmamasına ilişkin Bakanlığınız bir talimatı olmuş mudur? Emniyet mensubu olduklarını ve Diyarbakır’a ‘görev’e gideceklerini belirten bu 6 kişinin kabin görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen uçağa bu şekilde binmek istemelerinin gerekçesi nedir? Bakanlığınız bilgisi dışında gerçekleşen bir durum ise emniyet mensubu olduklarını ve Diyarbakır’a ‘görev’e gideceklerini belirten bu 6 kişinin kimlik bilgisi tespit edilmiş midir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler