1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan: Sur’da hala siviller var
Aydoğan: Sur’da hala siviller var

Aydoğan: Sur’da hala siviller var

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Sur’dan çıkan sivillerin gözaltına alınmasını, “Bu ülkede evini, sokağını, mahallesini terk etmemek suç kapsamında değerlendiriliyor” sözleriyle tepki göstererek, Sur’da halen sivillerin olduğunu söyledi.

A+A-

“Sivillerin çıkarılmasından sonra yakınları içerde olanların Dicle Fırat Kültür Merkezi’ne gelerek kendi yakınlarının da içerde olduğunu söyledi. İçerde olanların çoğunun 60-70 yaşında annelerinin, teyzelerinin ve dedelerinin olduğunu ifade eden insanlar oldu. Bize telefonlar geldiği müddetçe sivilleri çatışmalı alanlardan çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.
 
 
Sur ilçesinde 94 gündür sokağa çıkma yasakları altındaki mahallerde bulunan sivillerin çıkarılması için HDP'li vekillerin uzun süre valilikle yaptıkları görüşmelerin sonucunda aralarında çok sayıda çocuğun olduğu 44 sivil ilçeden çıkarıldı. Çocuklar da dahil olmak üzere tüm sivillerin gözaltına alınmasını değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, sivillerin çıkarılma sürecini ve sonrasındaki tutumları anlattı.
 
Diyarbakır Valiliği’nin söz konusu bölgede sivillerin olmadığı yönünde yaptığı açıklamaları hatırlatan Aydoğan, bu şekilde saldırı altında yaşayanlara bir şey olursa sivil olmadıklarını anlatma çabası olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamaların ardından Fatma Ateş'in vurulmasını ve yakınlarının tutuklanmasını da hatırlatan Aydoğan, “Bu ülkede evini, sokağın, mahallesini terk etmemek suç kapsamında değerlendirildi. Bırakın yardım yataklıktan, insanlar üyelikten tutuklandı” dedi.
 
“İçerde hala siviller var”
 
Kendileriyle telefon üzerinde irtibat kurabilen sivillerin çıkarıldığını ve içerde hala sivillerin olduğunu söyleyen Aydoğan, “Sivillerin çıkarılmasından sonra yakınları içerde olanların Dicle Fırat Kültür Merkezi'ne gelerek kendi yakınlarının da içerde olduğunu söyledi. İçerde olanların çoğunun 60-70 yaşında annelerinin, teyzelerinin ve dedelerinin olduğunu ifade eden insanlar oldu. Bize telefonlar geldiği müddetçe sivilleri çatışmalı alanlardan çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.
 
“Kürt düşmanları tüm Kürtleri PKK'lı görüyor”
 
Biri yaşamını yitiren 44 kişi hakkında ana akım medya ve sosyal medyada çıkan “PKK'lılar teslim oldu” haberlerine ilişkin ise Aydoğan şunları ifade etti:
 
“Kürt karşıtları ve Kürt düşmanları için sadece Sur içindeki değil tüm Kürtlerin hepsi PKK'lı. Akıl ve mantık ölçüleri dışında bir değerlendirmedir. Üç aylık bebeği bile PKK'lı gören hatta bazı sosyal medya hesaplarında 'Şimdi PKK'lı değilse bile büyüdüğünde o da PKK'lı olacak. Şimdi başı ezilmeli o da tutuklanmalı' şeklinde söylemler gördük. Şuan gözaltına alınan yurttaşların tutuklanacağını biliyoruz”
 
“Bu ülkede her şey beklenir artık”
 
AKP’nin tüm baskısına rağmen bağımsız kararlar alabilen yargıçlar da olduğunu söyleyen Aydoğan, “Umarım o yargıçlardan birine gelir o arkadaşlarımızın dosyası ve o yargıçlar tarafından sivil insanların orada çatışmalı bölgede kendi istekleriyle kendi yaşadıkları mekanda kalmalarının bir hak olduğunu değerlendirir ve ailelerimizi ve arkadaşlarımız bırakırlar. Ortalama 20'ye yakın çocuk var çıkan siviller arasında. Onların ne olacağı merak konusu. Onlar da mı yardım ve yataklıktan tutuklanacak bunu hep birlikte göreceğiz. Bu ülkede artık her şey beklenir hale geldi” dedi. 

HABERE YORUM KAT