1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan “İnsan Hakları ve Demokrasi dersi zorunlu olsun”
Aydoğan “İnsan Hakları ve Demokrasi dersi zorunlu olsun”

Aydoğan “İnsan Hakları ve Demokrasi dersi zorunlu olsun”

HDP Diyarbakır Nursel Aydoğan, ortaokul ve liselerdeki İnsan Hakları, Demokrasi ve Yurttaşlık dersinin zorunlu olarak okutulması için kanun teklifi sundu.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, ortaokul ve liselerde okutulan İnsan Hakları, Demokrasi ve Yurttaşlık dersinin zorunlu olarak okutulması için Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi sunuldu.

 

Aydoğan, kanun teklifinin gerekçesinde demokrasi kavramını bir araya getiren evrensel değerlerden yaşam hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı ve daha pek çok evrensel insani normun yaşamın her alanına yayılmasını sağlamak amacıyla eğitim-öğretim programlarının da bu çerçevede yapılandırılması gerektiğini kaydetti.

 

Aydoğan, bugün Türkiye'de demokrasi kavramının yalnızca dört yılda bir gerçekleşen genel milletvekilleri seçiminden ibaret olduğu gibi yanlış bir algı topluma sunulduğuna işaret ederek, bu algı üzerinden demokrasinin yalnızca "sandık ve oy" olduğunun kabul ettirilmeye çalışıldığına dikkat çekti.

 

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: "Gerek insan hak ve özgürlükleri bağlamında gelişmiş olan ülkeler ve gerekse bu hak ve özgürlükleri görmezden gelen 3. dünya ülkeleri demokrasinin salt seçim-seçmen ilişkisi olmadığının farkındadır. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı'nca 2015-2016 öğretim yılından başlamak üzere, ilkokul 4. sınıflarda zorunlu ve 2 ders saati olarak okutulması kararlaştırılan "İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi" dersi, yöntem, ölçme ve değerlendirme, 'yurttaşlık' kavramının hangi temelden inşa edileceği belirsizliği, hakların korunması ve son olarak yine ünite ve kazanımlar açısından birçok yetersizliği içerisinde barındırmaktadır."

 

Aydoğan, ilkokuldan itibaren zorunlu biçimde bu dersi alan çocukların çoğulcu bir coğrafyada olduklarının farkındalığı ile okumalarının hem dersin kazanımları açısından uzun vadede demokratik bir toplumu inşa edeceğine hem de kazanımları somut biçimde gerçekleşeceğine dikkat çekti.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler