1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan: Hendek kapatmanın yolu Öcalan ile görüşmektir
Aydoğan: Hendek kapatmanın yolu Öcalan ile görüşmektir

Aydoğan: Hendek kapatmanın yolu Öcalan ile görüşmektir

Türkiye belki tarihinde hiç olmadığı kadar çok ve uzun süreli sokağa çıkma yasaklarına şahit oluyor.

A+A-

Ağustos ayından bugüne yaklaşık 20 ilde 52 kere süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Bir milyondan fazla kişi bu yasaklardan etkilendi. Devlet tabii ki terörle mücadelede üzerine düşeni yapacak ancak bu girdaptan da bir şekilde çıkmak lazım. Bunun tahribatı yüksektir.


Yetkililer operasyonları PKK’nın gençlik örgütlenmesi YDG-H'nin kazdığı hendekleri kapatmak için düzenlediklerini belirtiyor. YDG-H ise "özyönetim ilan ettiği alanları koruduğunu" savunuyor. Bazen 12 günü bulan bu yasaklar sivil halk için yaşamın evlerde sürmesi, bomba ve çatışma sesleri altında, kurşunlardan korkarak yaşamak, uzun süreli elektrik ve su kesintileri, telefon hatlarının çalışmaması, hastaneye gidememek anlamına geliyor. HDP milletvekili İdris Baluken'in verdiği rakama göre sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde dört ayda 161 sivil hayatını kaybetti.
 
Aydoğan: Sürdürülebilir değil


Türkiye'de bir hükümetin ilk kez bu kadar uzun süreli ve sık başvurduğu bir güvenlik yöntemi haline gelen sokağa çıkma yasakları devam edecek mi? HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, bunun sürdürülebilir olmadığını söylüyor ve toplamda sokağa çıkma yasağı ilan edilen gün sayısının 130'u geçtiğini belirtiyor.
 
Peki bölgede en yüksek sayıda milletvekiline sahip HDP bunun için ne yapacak?


Aydoğan, bu noktaya gelinmesinden AKP'yi sorumlu tutuyor ve bu nedenle çözümü de hükümetin bulması gerektiğini söylüyor. Aydoğan,  “7 ay önce bu ülkede barikat yoktu, hendek yoktu. 7 ay önce bu ülkede sıkıntılarla da olsa bir barış süreci vardı. Süreç ağır aksak yürüyordu. Süreci bozan kendileri, masayı deviren kendileri. Bütün bunlardan sonra ilan edilen özyönetimin sebebi de kendileridir" diyor.
Tek çözümün ise İmralı'da hapis bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin yeniden başlaması olduğunu söylüyor. Aydoğan “Bir hükümetin ağır silahlarla sivil yerleşim yerlerine müdahale etmesi hendek kapatma gerekçesiyle izah edilemez. Hendek kapatmanın çok yolu yöntemi var. Yöntemi de söylüyoruz. İmralı'ya gidilir, sayın Öcalan ile görüşülür. Orada tartışılır. Hendekler ancak öyle kapatılabilir” diyor.
 
HDP, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ile görüşüyor
 
Türkiye 2013 yılının başında duyurulan çözüm süreci görüşmelerini bu yılın Nisan ayına kadar sürdürmüş ancak önce görüşmeler durmuş daha sonra da çatışmasızlık ortamı sona ermişti. İmralı heyeti olarak anılan HDP'li milletvekillerinden oluşan heyet ise en son 5 Nisan'da Öcalan ile görüştüklerini açıklamışlardı.
 
Aydoğan'a HDP olarak hükümetle bu konuda bir çözüm bulmak için görüşüp görüşmediklerini sorduğumuzda ise "Biz ve arkadaşlarımız Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ile özyönetim ilan edilen sekiz ilçedeki durumla ilgili her zaman görüşüyoruz. Ancak oradan verilen bir yanıt yok" diyor.
 
 
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın geçen hafta sonu paylaştığı verilere göre Ağustos ayından itibaren, 17 ilçede 52 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasakları ilan edildi.
En uzunu 14 gün (Nusaybin) süren sokağa çıkma yasaklarından şimdiye kadar 1 milyon 299 bin 61 kişi etkilendi. Ağustos ayından itibaren Diyarbakır'ın sekiz ilçesinde 31 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi”

 

 

(BBC TÜRKÇE)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler