1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan, gözaltında taciz ve işkenceyi sordu
Aydoğan, gözaltında taciz ve işkenceyi sordu

Aydoğan, gözaltında taciz ve işkenceyi sordu

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan tarafından Erzurum'da üniversite öğrencisi Z.İ. adlı kadına yönelik gözaltına işkence ve taciz iddiaları ile ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması üzere soru önergesi verdi.

A+A-

Aydoğan, “Z.İ. adlı kadın öğrenciye yönelik gözaltı sürecinde fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığı iddialarından hareketle en temel insan haklarını hiçe sayan, uluslararası anlaşma ve sözleşmelere aykırı olan işkence uygulamalarını gerçekleştirenler hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?” diye sordu.


HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan tarafından Erzurum'da üniversite öğrencisi Z.İ. adlı kadına yönelik işkence ve taciz iddialarını İçişleri Bakanı Efkan ala’ya sordu. Aydoğan hazırladığı soru önergesinde kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek, “Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kadına uygulanan sistematik devlet ve erkek şiddetine karşı mücadele yürüten muhalif kadınlara yönelik devletin saldırgan tutumu giderek atmaktadır.

 

Tüm dünyada kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekmek için 25 Kasım tarihinde dünya kadınları bütün alanlarda çeşitli etkinlikler gerçekleştirmektedir. Kadın cinayetleri konusunda Avrupa ülkeleri içerisinde yüksek bir orana sahip, kadına yönelik şiddette ise karnesi kötü olan Türkiye’de de kadınlar erkek şiddetiyle mücadeleyi artırmak için benzer çalışmalar yürütmektedir. Ancak Türkiye’de erkek ve devlet şiddetine karşı demokratik haklarını kullanarak etkinlikler yürüten kadınların kendileri bu şiddet ve baskının hedefi olmaktadır” dedi.
 
‘Z.İ, ağır işkence ve tacize maruz kalmıştır’


Erzurum’da yaşanan olaya dikkat çeken Aydoğan şunları kaydetti: “Bu bağlamda, Erzurum Üniversitesi’nde okumakta olan Z.İ. adlı kadın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında yapılan basın açıklamasında konuştuğu gerekçesiyle 27 Kasım günü derste bulunduğu sırada gözaltına alınmış ve Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü'nde ağır işkence ve tacize maruz kalmıştır. Yine polis tarafından Z.İ.’nin barınmakta olduğu yurda yönelik polis baskısı sonucu Z.İ. barındığı yurttan atılmıştır. Tüm bu baskılarla birlikte yine polislerce Z.İ.’ye okulunda bulunduğu sırada fiziki takip ve sözlü tacizde bulunulduğu da bilgiler de kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır.”
 
Aydoğan İçişleri Bakanı Efkan Ala2nın yanıtlaması için şu soruları yöneltti:
 
* Erzurum İl/ilçe Emniyet Müdürlükleri ve bağlı kurumlara, gözaltı ve tutuklamalarda işkence uygulanabileceğine dair Bakanlığınızın yazılı veya sözlü bir talimatı olmuş mudur?


Bakanlığınızca, Erzurum Üniversitesi öğrencisi Z.İ. adlı kadın öğrenciye yönelik gözaltı sürecinde fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığı iddialarından hareketle en temel insan haklarını hiçe sayan, uluslararası anlaşma ve sözleşmelere aykırı olan işkence uygulamalarını gerçekleştirenler hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır? Başlatılmayacak ise gerekçesi nedir?
 
* Z.İ.’nin barınmakta olduğu yurda yönelik polis baskısı sonucu Z.İ.’nin kaydı silinerek atılmıştır. Bu bağlamda, barınma hakkı gibi evrensel bir hakkın Bakanlığınıza bağlı Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü polislerince gasp edildiği bilgisi tarafınıza ulaşmış mıdır? Söz konusu hak gaspının sorumlularına dair Bakanlığınızca hukuki bir işlem başlatılacak mıdır? Başlatılmayacak ise gerekçesi nedir?
 
* 7 Haziran seçimlerinden sonra özellikle sistematik biçimde başlayan ve gerek PKK gerillalarının cenazelerine gerekse de gözaltına alınanlara yönelik giderek yaygınlaşan işkence uygulamaları Bakanlığınız bilgisi dâhilinde mi gerçekleştirilmektedir?
 

HABERE YORUM KAT