1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aydoğan: AKP, 13 yılın hesabını verecek
Aydoğan: AKP, 13 yılın hesabını verecek

Aydoğan: AKP, 13 yılın hesabını verecek

DBP ve HDP Diyarbakır İl Örgütü, artan çatışmalar, sivil ölümler ve PKK’lilerin mezarlıklarına saldırıları düzenlediği yürüyüş ile protesto etti.

A+A-

 Yürüyüşün ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “AKP 13 yıllık iktidarlığı sürecinde yaptıklarının hesabını ödeyecek. 1 Kasım seçimleri de ödeyeceği hesabın zemini olacak” dedi.


Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il örgütleri öncülüğünde artan çatışmalar, sivil kayıplar, köy ve mezra yasakları, mezarlıklara saldırı gibi gelişmeleri düzenlediği yürüyüş ile protesto etti.


Koşuyolu Parkı’nda toplanan ve aralarında DBP, HDP, DTK, KJA, MEYA-DER, TAY-DER, belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi İstasyon Meydanı’na yürüdü. Sık sık, "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Katil devlet hesap verecek", "Amed isyandır Bismil'e selamdır", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldığı yürüyüş Ofis alt geçitten devam ederek İstasyon Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşün ardından kitle, demokrasi şehitleri adına saygı duruşuna geçti.
 
Aydoğan: AKP, 13 yılın hesabını verecek


Ardından açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 24 Temmuz'dan itibaren AKP eliyle ülkenin savaşa sürüklendiğini söyleyerek, 7 Haziran seçimlerinin ardından iktidara gelemeyen AKP'nin ülkeyi içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklediğini söyledi. “Silvan, Varto, Silopi, Ağrı, Amed, Bismil ve Cizre'de yaşamın adının direnmektir” diyen Aydoğan, direnenlerin kazanacağını ifade etti.

AKP'nin 7 Haziran'dan sonra iktidara gelemeyişini çözüm sürecine bağladığına dikkat çeken Aydoğan, tüm Türkiye'nin asıl nedenin cemaate yapılan operasyondan kaynaklandığının farkında olduğunu söyledi. Aydoğan, “AKP 13 yıllık iktidarlığı sürecinde yaptıklarının hesabını verecek. 1 Kasım seçimleri de ödeyeceği hesabın zemini olacak” dedi.
 
‘Öz yönetim ilan eden Kürt halkına savaş ilan edildi’


Ülkenin dört bir tarafından gelen cenazeler üzerinden HDP'nin oy oranının düşürülmeye çalışıldığına vurgu yapan Aydoğan, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını ve AKP'nin hezimete uğrayacağını kaydetti. Aydoğan şöyle devam etti:
"Türkiye halkları artık barış istiyor. Kimin barıştan kimin savaştan yana olduğunu bu halk gördü ve size diyorlar ki 'sizin oyunlarınızı gördük ve size yaptırmayacağız' ve bu halk ne istiyorsa o olacaktır.

Öz yönetim ilan eden Kürt halkına savaş ilan edildi. Bu savaş kendine demokratım diyen iktidarlar tarafından hayata geçirildi. AKP hükümeti sivilleri katletme adına iç güvenlik paketini çıkardı. Çıkarılan 'iç güvenlik paketi' ile güvenlik güçleri sorgulanmasının önünün kapatıldı.”
 
'Ya İmralı kapılarını açacaksınız ya da çem û çem gideceksiniz'


Cizre'de yaşanan 8 günlük sokağa çıkma yasağının ve hak ihlallerinin soran Aydoğan, AKP'nin sıkıştığı her alanda insanları özgürlüklerinden mahrum ettiğini söyledi. Cizre'de yaşananların kabul edilmeyeceğini insanlık suçu olduğuna ifade eden Aydoğan, kim olursa olsun herkesin uluslar arası mahkemelerde yargılanacağını ifade etti. Aydoğan, "Halkın yargısından kurtulamayacaksınız. Birçok ilçemizde AKP eliyle sivillerimiz katledilmekte ve bu katliamlar sona ermeyene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Türkiye'nin tek şeye ihtiyacı var, oda Kürt sorunun çözümüdür. Ya İmralı kapılarını açacaksınız ya müzakere masasına oturacaksınız ya da çem û çem gideceksiniz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler