04 Aralık 2016 Pazar
 • Diyarbakır6 °C
 • İstanbul5 °C
 • Ankara-1 °C
 • Antalya11 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  132,849
  %0.76
 • Dolar
  3,5219
  %0.77
 • Euro
  3,7585
  %1.12

Aydınlardan Ergenekon için çağrı

Aydınlardan Ergenekon için çağrı

14 Ağustos 2008 12:13

Akademisyen, hukukçu, sanatçı ve sivil toplum temsilcilerinin bulunduğu 300 aydın bildiri yayımlayarak Ergenekon davasının derinleştirilmesi istedi.

Aralarında akademisyenler, baro başkanları, hukukçular, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu 300 aydının imzasıyla yayımlanan bildiride, Ergenekon davasının derinleştirilmesi istendi.

Bildiride, “Bu davanın hayati önemine inanan bizler, hukuki ve adli sürecin kamu vicdanını her yönden rahatlatacak şekilde, yargı bağımsızlığı çerçevesinde, adil ve titiz yargılama ilkelerine sonuna kadar uyularak sürdürülmesini diliyoruz” denildi.

Soruşturmanın tüm boyutlarıyla ve uzantılarıyla ele alınması gerektiği belirtilen bildiriye imza atanların konunun takipçisi olacakları ve imza sayısının da artacağı belirtildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

İddialar önemli

“Eleştirilebilecek yanlarına, eksikliklerine ve bazı tartışmalı kurgulamalarına rağmen Ergenekon iddianamesi özünde çok önemli suç iddiaları ve belgeleri içermektedir. Bu suçlar bütün derin bağlantılarıyla ortaya çıkarılabildiği takdirde, temiz toplum olma yolunda Susurluk’ta, Şemdinli’de elimizden kaçırdığımız fırsatı yakalama olanağı doğabilir.Yıllardır apaçık bildiğimiz olayların ve bu olayların ardındaki mihrakların aydınlatılarak adalet önünde hesap vermelerinden kazançlı çıkacak olan ne günün siyasi iktidarı, ne de şu veya bu siyasal çevredir. Kazanan biz yurttaşlar, demokrasimiz ve geleceğimiz olacaktır.”

Ahtapotun kolları

Bildiride, Ergenekon iddianamesinin ‘ahtapotun kollarından birini yakaladığı’ vurgulandı. Bildiri şöyle devam etti:“Ancak, diğer kollara ve gövdeye ulaşmakta kendini sınırlamış kaygısı uyandırmaktadır. Bu kaygı giderilmelidir. Örneğin askeri yargı, savcılığın gönderdiği belge ve bilgileri dikkate alarak yargılama sürecini işlettiği ve gereğini yerine getirdiği takdirde, Türkiye’yi kuşatan ve giderek derinleşen karanlığın aydınlanmasında önemli bir adım daha atılmış olacaktır.

Bu davanın hayati önemine inanan bizler, hukuki ve adli sürecin kamu vicdanını her yönden rahatlatacak şekilde, yargı bağımsızlığı çerçevesinde, adil ve titiz yargılama ilkelerine sonuna kadar uyularak sürdürülmesini diliyoruz.”

Aydınların Türkiye’de yaşayan herkesi aklının ve vicdanının sesini dinleyerek davanın takipçisi olmaya çağırdığı bildiride, “Türkiye demokrasi güçlerinin, karşılarında bir siyasal kanadın değil devlet içine yuvalanmış çetelerin ve darbeci zihniyetin bulunduğunun bilinciyle Ergenekon davasının derinleşmesi ve öze varması için ortak mücadele vermeleri gereğine inanıyoruz” denildi.

kullan

Okunma Sayısı : 757
     

PUAN DURUMU

1.Medipol Başakşehir1394031
2.Beşiktaş1385029
Detaylı Puan Tablosu>>
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
<-- end Facebook video code--> <--end kaynak-->
Yukarı Çık