1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aydın'ın failleri ne oldu?
Aydın'ın failleri ne oldu?

Aydın'ın failleri ne oldu?

18 Mayıs 2012 tarihinde cinayete kurban giden AK Parti Diyarbakır Bağlar teşkilatının eski çalışanı Umut Aydın'ın failinin halen bulunmaması ailesini isyan ettiriyor. Baba M. Sıddık Aydın,”Ortada güvenlik kamerası ve mobese kayıtları olmasına rağmen bir m

A+A-

Umut Aydın, 18 Mayıs 2012 günü akşam iş çıkışı eve gitmek için bindiği minibüsten inerken kurşunların hedefi oldu. Görgü tanıkları, mobese ve güvenlik kameralarının kayıtlarına göre Umut'u birkaç el ateş ederek öldüren şahıs daha sonra sakin ve soğukkanlı bir şekilde olay yerinden uzaklaştı. Olay yerinde hayatını kaybeden Umut için önce ensesinden vurulduğu açıklandı ancak otopsi raporuna göre yüzüne isabet eden kurşunlarla hayata veda ettiği ortaya çıktı.

Cinayetle ilgili çok iddia ortaya atıldı, 1 Haziran'da yani olaydan 14 gün sonra partisinin il kongresi için Diyarbakır'a gelen Başbakan Erdoğan'ın gelişinde spekülasyon malzemesi olmaması için cinayetin gündeme getirilmesinin istenmediği dile getirildi. AK Parti Diyarbakır teşkilatının  'gönüllü çalışanımızdı' diyerek uzun süre partide çalışan Umut Aydın'a sahip çıkmaması farklı şekillerde yorumlandı.

'KATİLLER NE ZAMAN BULUNACAK?'

Olayın peşini bırakmak istemeyen ailesi, 186 gündür bulunamayan failden dolayı isyanlarda. Savcılığın dosyaya gizlilik kararı koyduğunu belirten baba M. Sıddık Aydın, şu ana kadar hiçbir bilginin kendileriyle paylaşılmadığını, Diyarbakır Söz Gazetesi ve Ömer Büyüktimur'un dışında kimsenin bu olayın üzerine gitmek istemediğini kaydetti. Baba Aydın,”Oğlumun katilleri sanki yer yarıldı içine girdiler. Defalarca Diyarbakır emniyet müdürlüğü cinayet borsuna gittim. 'Araştırıyoruz' demenin dışında yeni bir şey söylemiyorlar. Oğlumun 186 gündür failleri bulunmadı. Diyarbakır'da bir cinayet en fazla 24 saatte aydınlanıyordu. Neden oğlumun failleri bulunmadı merak ediyorum. Ben, annesi ve kardeşleri geceleri yatamıyoruz “ dedi.

'ÖRTBAS ETMEK İSTİYORLAR'

Cinayetle ilgili güvenlik kamerası ve mobese kayıtları olduğunu belirten baba Aydın, şu ana kadar ki tablodan 'cinayet örtbas edilmek isteniyor'  şeklinde bir sonuç çıkardıklarını söyledi. Baba Aydın,”Diyarbakır'da bu kadar güvenlik kamarası var, mobese var. Oğlumu katleden veya cinayeti azmettirenin çok güçlü bir konumu var galiba. Öyle olmasa şu ana kadar bir gelişme olurdu. Kimse sesimizi duymak istemiyor. Cinayetin üzerini kapatmak istiyorlar gibi bir düşünce oluştu bizde. Çünkü nereye gitsek kapıları kapatmak istiyorlar. Hangi gazete ve TV 'ye gidiyorsak kimse korkudan yazmıyor. İlgileneceklerini söylüyorlar ama daha sonra telefonlarımıza bakmıyorlar. Diyarbakır Söz Gazetesi ve Ömer Büyüktimur dışında büyük bir duyarsızlık var.” diye konuştu.