1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ayakkabıdan önce ayağınızı düşünün
Ayakkabıdan önce ayağınızı düşünün

Ayakkabıdan önce ayağınızı düşünün

Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler. Onun için dikkat !

A+A-

Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler. Bu nedenle ayak numarasının aralıklı olarak kontrol edilmesi, alışveriş yaparken de mutlaka her  iki ayakkabının denenmesi gerektiğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Necati Aksoy, doğru ayakkabı seçimi hakkında bilgi verdi.

Yanlış ayakkabı ayak burkulmasına neden olabilir

Ayakkabı alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edilmediği taktirde ayakkabı, ayağı olumsuz yönde etkiler. Ayağa uygun olmayan ayakkabı ayakta birçok probleme neden olabilir. Bunlardan sadece biri olan ayak burkulmalarını  önlemek için ayakkabı alırken daha geniş  ve daha kısa topuklu olanlar tercih edilmelidir. Parmaklarınızın normal şeklini korunması için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ayakkabı seçerken  altının  “şok alıcı“ özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Tahta veya kalın malzemeden yapılmış, esnek olmayan, tabanı çok ince ayakkabılar  ayak bağ ve eklemlerine aşırı  yük bindirerek  ağrıya neden olur.

Güzellik uğruna giyilen topuklu ayakkabılar ayak sağlığınızı tehlikeye atıyor

8 cm'den uzun topuklu, sivri uçlu ayakkabılar uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur. Yüksek topuklu bu ayakkabılar postur adı verilen fizyolojik duruşu bozar. Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde postur bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise pek çok hastalığa yol açabilir.

Uygun şekilde üretilmiş ayakkabıları tercih edin

Sağlığa  uygun şekilde üretilmeyen ayakkabıların; ayak terlemesi  ve kokusunun yanı sıra ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi  işlevsel bozukluklara  yol açtığı da bilinmektedir. Bu tür ayakkabılar,  basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok  rahatsızlığı beraberinde getirir.

Bu kurallara uyun, ayak sağlığınızdan olmayın!

Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı  ve ayağın doğal yapısına  yani ayak kavislerine destek verecek biçimde  olmalıdır.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek  ya da esnek olmalı.

Ayakkabı alırken ayakkabının zamanla açılıp  ayağınıza uyacağını düşünmek yerine, ayağa tam uyum gösteren numara alınmalıdır.

Ayak yaralanmalarını en aza indiren kösele tercih edilmeli, naylon ve benzeri  ayakkabılardan da kaçınılmalıdır.

Ayağın anatomik yapısına uyum göstermeyen ayakkabıyı giymek hem  sakıncalıdır, hem de ayağı deforme eder. En uzun parmak ile  ayakkabının ucu arasında  yarım santim boşluk olmalıdır.