1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ayağının tozuyla gazetecilerle buluştu
Ayağının tozuyla gazetecilerle buluştu

Ayağının tozuyla gazetecilerle buluştu

İzmir'in yeni valisi Mustafa Toprak İzmirli gazetecilerle bir araya geldi.

A+A-

Diyarbakır Valililiği görevini sürdürürken son kararname ile birlikte İzmir'e atanan Diyarbakır eski Valisi Mustafa Toprak, Medicalpark Hastaneleri'nin bölgeye düzenlediği gezide İzmir'deki gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Polis Evi'nde yapılan görüşmede Vali Toprak özellikle EXPO 2020 ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İzmir Valisi Mustafa Toprak sürecin sekteye uğramayacağını ifade etti.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Barış sürecinin başlamasıyla birlikte başta Diyarbakır olmak üzere bölgede olumlu bir hava esmeye başladığını söyleyen Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır'a atanan İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın de deneyimiyle bu sürece olumlu katkı sağlayacağını belirtti. Vali Toprak İzmir'de de kendisini önemli görevlerin beklediğinin de altını çizerek özellikle EXPO 2020'ye kilitlenen İzmir'i hak ettiği gibi temsil edeceklerini söyledi.

Toprak gazetecilerin valiler kararnamesinin EXPO sürecini etkileyip, etkilemeyeceği sorusuna ise şöyle cevap verdi.

“EXPO ile ilgili ben de buradan çalışmalarımı sürdürüyorum. Yönlendirme ve yürütme kurulu başkanının değişmesi noktasında bazı endişeler olabiliyor. Herhangi bir şey kesintiye mi uğrayacak diye, ama hayır. Bazı meseleler kurumsal gidiyor. Kurumsal bir yapı içerisinde devam edebiliyorsa bundan endişe etmememiz lazım. Zaten bir kurumsal yapı içerisinde bir kişinin ayrılması o çalışmayı işe sekteye uğratmaz. Sayın Kıraç'ın EXPO 2020'ye çok değerli katkıları olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Hepsini takip ediyorum. Yani, İzmir'le şuan için alakam olmamasına karşın her gelişmeyi takip ediyorum. 2008 deki oylama ve o oylamanın öncesindeki durumları İçişleri Bakanlığı'nda genel sekreterlik yaptım oradan dolayı da biliyorum. 2015 çalışmalarını biliyorum. 2020 çalışmalarını biliyorum. Onun için ben bu değerli çalışmaların eğer olacaksa hiçbir intikaya uğramayacağını söylemek isterim.

KIRAÇ AĞABEYİMİZDİR

Sayın Valimiz bizim meslek büyüğümüzdür, ağabeyimizdir. İzmir Kalkınma Ajansı Genel sekreteri arkadaşlarımızla sistemin nasıl işlediğini Paris'te görüştüm. 12 Haziran'daki sunum, oraya katılacaklar, hazırlıklar, Kasım ayındaki son sunum ve işlemleri takip ediyorum. Ben kurumsal bir yapının tüm organlarıyla yaptıklarının çok önemli olduğunu ve bundan sonra da bunun aynı anlayışla kesintiye uğramadan devam edeceğini net olarak ifade edebiliyorum. Sadece benim 3 dakikalık bir sunumumla mesele bitmiyor. Orada bir saatlik bir sunum yapılacak. Çok önemli emekler verilmiştir. Onun üstüne biz de emek katmaya devam edeceğiz. İzmir'de ay sonundan önce göreve başlamış olurum”dedi. Konuşma sonrası EXPO 2020 ana sponsoru Medicalpark Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Veysi Kubba Vali Mustafa Toprak'a EXPO 2020 ve İzmir plaketi verdi.

HABERE YORUM KAT