1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avustralya Büyükelçisi'nden DTSO ziyareti
Avustralya Büyükelçisi'nden DTSO ziyareti

Avustralya Büyükelçisi'nden DTSO ziyareti

Avustralya Büyükelçisi James Larsen ziyaret ettiği DTSO'da Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ile görüştü.

A+A-
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren DTSO Başkanı Sayar, “Ekonomik açıdan benzer yanlarımız olduğunu düşünüyorum, özellikle tarımsal anlamda ve madenler açısından benzerliklerimiz var. Diyarbakır, sizin gibi verimli tarım arazilerine sahip” dedi.
 
G20 başkanlığının Avustralya'dan Türkiye'ye geçmesinin de deneyim paylaşımı açısından önemine değinen Sayar, bölge ekonomisine ilişkin özel politikaların üretilmesine ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, Avustralya'nın mevcut projelerine Diyarbakır'ı da katmasını istedi. 
 
Sayar: Çözüm süreci ile birlikte yatırımcıların bölgemize ilgisi arttı
 
Bölgenin potansiyelinin yeni yeni açığa çıkmaya başladığını da söyleyen Sayar, “Çözüm süreci ile beraber, bölgemizde bu güne kadar değerlendirilemeyen ekonomik kaynaklar konusunda bir hareketlilik oldu; yatırımcıların ilgisi de arttı. Ancak, Ortadoğu'daki gelişmelerden hem ekonomik hem de sosyal olarak birinci derecede etkilendik çünkü ihracatımız bu bölgelere dönüktü ve sürekli yükselişte gidiyordu. Özellikle IŞİD'in yarattığı kaygılar ve vahşetten dolayı ihracatımız ciddi oranda düştü. Çünkü Suriye ve Irak ile ciddi ticaretimiz vardı” şeklinde konuştu.
 
Oda olarak 200 Êzidî sığınmacıyı misafir ettiklerini  belirten Sayar, Suruç'a da ciddi bir sığınmacı akını olduğunu ve bunun artmasından kaygılandıklarını belirtti. Sayar, özellikle Ortadoğu'da yaşanan vahşetin sistematik olarak engellenmesi noktasında kamuoyunun Avustralya'dan beklentileri olduğunu sözlerine ekledi. 
 
Larsen: Avustralya IŞİD tehdidinin farkında olarak hareket ediyor
 
Altı aydır Türkiye'de olduğunu ve bunun Diyarbakır'a ilk ziyareti olduğunu söyleyen Avustralya Büyükelçisi James Larsen, “Böyle büyüleyici ve tarihi bir şehirle karşılaşmak beni çok sevindirdi. Mutlaka bir kez daha gelmek istiyorum, keşfedemediğim yerleri için. Burada sizinle tanışmış olmak ve birlikte yapılabilecekler konusunda konuşmak da ayrıca önemli” dedi.
 
Tarım, Madencilik ve karşılıklı öğrenci değişimi konularında Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirten Larsen, Ortadoğu'daki tehdidin tamamıyla farkında olduklarını ve bunu büyük bir tehlike olarak görerek uluslararası güçlere bu konuda  destek sunduklarını da sözlerine ekledi.
 
 

HABERE YORUM KAT