1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avustralya Büyükelçisi'nden Baydemir'e ziyaret
Avustralya Büyükelçisi'nden Baydemir'e ziyaret

Avustralya Büyükelçisi'nden Baydemir'e ziyaret

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kendisine nezaket ziyaretinde bulunan Avustralya Büyükelçisi Lon Biggs'e bir dahaki ziyaretlerinde kadın belediye başkanı tarafından karşılanacağını söyledi.

A+A-

Avustralya Büyükelçisi Lon Biggs, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Bismil'e bağlı Alibey köyünde Avustralya Büyükelçiliği'nin katkılarıyla yapılan projenin sonuçlarını değerlendirilmesi amacıyla Diyarbakır'da bulunduğunu anlatan Biggs, köydeki çocukların durumundan ve köy ortamından çok etkilendiklerini söyledi.

Restore edilen Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ni ziyaret edeceğini söyleyen Biggs, Diyarbakır'daki tüm kültürlerin yeniden yeşermesini görmenin mutluluk verici olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir de Diyarbakır'da dünyanın en güzel sonbaharının yaşandığını ancak iklimleri güzelleştiren şeyin aynı zamanda siyasi atmosfer olduğunu anımsatarak, “İstikrarın olmadığı yerlerde insanlar doğası gereği güzellikleri göremeyebiliyor” dedi. Diyarbakır'ın genç bir nüfusa sahip olduğunu aktaran Baydemir, bu genç ve dinamik nüfusa gelecek hazırlamak, istihdam için ortam oluşturmak gerektiğini ifade ederek, "Bu nedenle okul projenizi çok değerli buldum. Bir okul 25-30 fabrikaya bedeldir" diye konuştu.

Baydemir, Diyarbakır halkının en önemli özelliğinin aş değil iş istemek ve kendi ayakları üzerinde durmak olduğunu söyledi. Köklü bir tarihi geçmişe sahip Diyarbakır'da son 80 yılda yapılmayan hizmeti 10 yılda yaptıklarını aktaran Baydemir, altyapıda büyük aşama kaydettiklerini söyledi. Belediye olarak geçmişi yakalamak ve gelecekte Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun kültür, sanat ve ticaret merkezi haline getirmek için çaba sarf ettiklerini bildiren Baydemir, kentin vizyonuna ilişkin çok ileri bir noktada olduklarını söyledi.

2004 seçimlerinde yüzde 57 oy oranını 2009'da yüzde 66'ya çıkarttıklarını anımsatan Baydemir, önümüzdeki seçimlerde bu oranın daha da yükseleceğine inandığını ifade etti. Mensubu olduğu BDP siyasetinin kadın kotasına verdiği önemi anlatan Baydemir, büyükelçiye bir dahaki Diyarbakır ziyaretinde karşılarında kadın belediye başkanı göreceklerini aktardı. Ortadoğu coğrafyasında kadına en büyük değeri veren siyasetin bir parçası olduğu için onur duyduğunu belirten Baydemir, “Şahsi kanaatim kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez” diye konuştu.
Görüşmenin ardından Baydemir konuğuna Diyarbakır surlarının resmedildiği bir çini hediye etti. Biggs de Baydemir'e Avustralya'nın fotoğraflarının bulunduğu bir albüm armağan etti.

(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT