1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Avukatlar güvenlik zaafının sorumlusu değil'
'Avukatlar güvenlik zaafının sorumlusu değil'

'Avukatlar güvenlik zaafının sorumlusu değil'

Diyarbakır Barosu Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesini kınarken, “avukatların hedef seçilmesi hiç bir şekilde tarafımızdan kabul edilemez” dedi.

A+A-
Diyarbakır Barosu Başkanlığı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesini kınadığı açıklamasında eylemcilerin adliyeye girişinden avukatların sorumlu tutulması yönündeki yorumlara tepki gösterdi.
 
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Diyarbakır Barosu, “Bu eylem hukuka ve hukukla hak aramayı amaç edinen her kese yönelik yapılan bir saldırı” dedi.
 
Baro, "avukatlara yönelik haksız ithamları ve mahkeme binasına girişiyle ilgili yersiz yorumları hayretle izliyoruz" şeklinde açıklama yaptı.
 
İstanbul Barosu da yaptığı açıklamada "Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların bu müessif olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez" demişti.
 
“Avukatların hedef seçilmesi kabul edilemez”
 
Diyarbakır Barosu'nun açıklamasında şu ifadeler öne çıktı:
 
“Hukukun en etkin şekilde kullanılarak hak arama yollarını savunan ve her türlü şiddet eylemine karşı olduğunu her fırsatta deklere eden ve savunma mesleğinin bir örgütü olan Diyarbakır Barosu olarak mesleğimiz aleyhine yapılan bu tür haksız ve amaçlı propagandaları da kabul etmemiz mümkün değildir.
 
“Olayın faillerinin avukatlıkla veya avukatlık mesleği ile bir alakalarının olmadığı ortadadır. Dolayısıyla bu müessif olaydan dolayı avukatların hedef seçilmesi hiç bir şekilde tarafımızdan kabul edilemez.
 
“Adliye binalarının güvenlik açığı avukatlara tanınan haklardan kaynaklanmadığı gibi, avukatların bu tür güvenlik zafiyetlerinden sorumlu tutulmalarını da doğru bulmuyoruz.”
 
Erdoğan ve Davutoğlu'nun açıklamaları
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün gece yaptığı açıklamada aynı iddialara ilişkin “Bundan sonraki süreçlerde avukatların adalet saraylarına girmesinden tutunuz, diğer görevlilerin girmesine, bunlar ne gibi değerlendirmeye tabi tutulacak ele alınması gerekiyor” demişti.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Sadece avukatlarımızla ilgili hususlar değil, şu ana kadar adalet saraylarında özel güvenlikle sağlanmış güvenlik şartlarının bundan sonra emniyet birimlerimizce daha etkin bir şekilde denetlenmesi ve belki de doğrudan emniyet birimlerimizce sağlanması konusunda da gerekli tedbirler alınacak" diye konuşmuştu.
 
(Bianet)

HABERE YORUM KAT