1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avukatlar günü kutlaması
Avukatlar günü kutlaması

Avukatlar günü kutlaması

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu avukatları, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Diyarbakır Adliye Sarayı önünde toplanan avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlayarak, bireylerin rahatlıkla avukatlara ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde etkili bir biçimde mesleğini yürüterek yargılama faaliyetine katılamadığı bir toplumda adil yargılama hakkından söz edilemeyeceğini söyledi. Diyarbakır'da KCK ana davasında müdafilik yapan 103 avukat hakkında soruşturmanın sürdürüldüğünü belirten Elçi, “İstanbul'da devam eden başka bir davada ise 40'ı aşkın avukat yargılanmaktadır.

Diyarbakır Barosu silahların susmasına, silahlı güçlerin çatışma alanlarından çekilmesine ve Kürt meselesinin bundan böyle silah ve çatışma ekseninden barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözüm bulmaya çalışılacağına ilişkin açıklama ve gelişmelerden büyük bir memnuniyet duymaktadır. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden ve 50 bine yakın insanımızın yaşamına mal olan bu sorunun demokrasi, eşitlik ve kardeşlik esasında çözülmek istenmesi önemli ve tarihi bir dönemi ifade etmektedir. Bu sürecin her gün yeni ve pozitif adımlarla geliştiğini büyük bir ilgi ve memnuniyetle izliyoruz.

Diyalog ve müzakere sürecinin sorunun nihai çözümüne kadar devamını umuyor, herkesi bu konuda katkı sunmaya davet ediyoruz. Silahların sustuğu, silahlı güçlerin çatışma alanlarından çekilmeye başlanacağı bu sırada kamuoyunda canlı bir tartışma ve pozitif bir hava oluşmuştur. Normalleşmenin sağlandığı bu ortamda hızla demokratikleşme adımları atılmalıdır. Bu çerçevede yeni anayasa süreci hızlandırılmalı, Kürt yurttaşların kültürel kimlik, anadilde eğitim ve toplumsal hakları anayasal güvenceye alınmalıdır” dedi.

Çatışma sürecinin yıkıma uğrattığı toplumsal alanın her alanında hızla bir onarım programının oluşturulması gerektiğini söyleyen Elçi, “Roboski katliamı dosyasının bir yılı aşkın bir süredir gizli yürütülmesi, şu ana kadar bu ağır suçun sorumlularının adalet önüne çıkarılmamış olması bu dönemde de yargının adil olmayan tutumunu gözler önüne sermektedir” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından avukatlar sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT