1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avukat Süren: Çıkarılan yasa hukuksuzluğun itirafı
Avukat Süren: Çıkarılan yasa hukuksuzluğun itirafı

Avukat Süren: Çıkarılan yasa hukuksuzluğun itirafı

Sur için alınan kamulaştırma kararına karşı hukuki başvuruların önüne geçmek için çıkartılan yasayı değerlendiren Avukat Muhterem Süren, söz konusu yasanın "afet riskli bölge" ve "Acele kamulaştırma" kararlarına karşı yürütmeyi durdurma talebine başvurula

A+A-

 Süren, yasanın hükümetin bölgede yaptığı işin hukuksuzluğunu itiraf etmesi anlamına geldiğini öne sürdü.
 
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesi için verilen kamulaştırma kararına karşı kentin sivil toplum örgütleri tarafında kurulan Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu bünyesinde oluşturulan Hukuk Koordinasyonu, mağdur yurttaşlara hukuki danışmanlık yaparak, iptal davaları açıyor. Yapılan çalışmaları değerlendiren komisyon üyesi Avukat Muhterem Süren, ilçe için "Acele kamulaştırma" kararının "gasp" anlamına geldiğini ileri sürerek, Sur’un açık bir şekilde insansızlaştırılmaya ve ranta açılmaya çalışıldığını iddia etti.
 
 
“Dava sürecinde yasal değişiklik ile karşılaştık”
 
Yurttaşların başvurular neticesinde kararın iptali için davalar açmaya başladıklarını dile getiren Süren, dava açarken yasal bir değişiklik ile karşı karşıya kaldıklarını anlattı. Yasal değişiklikle daha önce Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen hükümlerin kanunlaştırıldığını dile getiren Süren, “İçeriğine baktığımızda söz konusu yasal değişiklikte afet riskli bölge ilanının uygulamasına geçilmesine yönelik olarak idari yola başvurulamayacağını, dava yoluna başvurulamayacağı hükmü içeriyor” dedi. Söz konusu yasanın afet riskli bölge ve "Acele kamulaştırma" kararlarına karşı yürütmeyi durdurma talebine başvurulamayacağını içerdiğini dile getiren Süren, çıkartılan yasa ile hükümetin mesajını şöyle tarif etti:
 
 
“Yani 'biz afet riskli bölge ilan edebiliriz ya da Kürdistan'da olduğu gibi 'Acele kamulaştırma' kararına gidebiliriz ancak siz yürütmeyi durdurma talebini talep edemezsiniz' denilmek isteniyor. Bu aslında hükümetin yaptığı işin hukuksuzluğunu itiraf etmesidir. 'Biz Kürdistan'da hukuksuz bir iş yapıyoruz bunun önünü de yasal olarak kapatıyoruz' demektir”
 
“Çıkan yasayı daha önce AYM reddetmişti”
 
AYM'nin daha önce bu hükümleri reddettiğine dikkat çeken Süren, hükümetin Sur'un gasp edilmesi sürecini sona erdirmek için zaman kazanmaya çalıştığını vurguladı. Danıştay'a bu hükümlerin AYM'ye aykırı olduğunu da hatırlatacaklarını belirten Süren, Danıştay'ın başvuruyu incelerken dikkat etmesi gereken hususlara işaret ederek şöyle devam etti:
 
“Kamulaştırma kararında kamu yararı var mı yok mu? Danıştay'ın bir diğer kriteri yapılan işlem orantılı bir işlem mi? Bu kriteri de göz önünde bulundurduğumuzda yapılan işlemin orantısız olmadığı açık bir şekilde göreceğiz. Ve kuvvetle muhtemelde Danıştay bu hükümlerin AYM'ye aykırı olduğu iddiamızı görecek. En azından AYM'nin incelemesini bekleyeceğiz” 

HABERE YORUM KAT