1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Avrupalı Türk balığını tercih ediyor
Avrupalı Türk balığını tercih ediyor

Avrupalı Türk balığını tercih ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünlerinde üretimi artırmaya yönelik çalışmaları sonuç verdi.

A+A-
Son 12 yılda su ürünleri ihracatında yaşanan artış sektörün yüzünü güldürüyor. 85 ülkeye yapılan su ürünleri ihracatının yüzde 68'i Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriliyor.
 
Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünleri üretimini artırmaya yönelik attığı adımlar ihracat rakamlarına yansıdı. 2002 yılında 61 bin ton olan su ürünleri yetiştiricilik üretimi dört kat artarak, 2013 yılında 233 bin tona ulaştı.
Türkiye'nin 2013 yılı toplam su ürünleri üretimi 607 bin ton olarak gerçekleşirken bunun 374 bin tonu avcılık, 233 bin tonu yetiştiricilikten sağlandı. 2013 yılında yetiştiriciliğin toplam üretim içindeki payı yüzde 38'e yükseldi. Su ürünleri yetiştiriciliği üretimindeki artış ihracat rakamlarına da yansıdı. 2002 yılında 27 bin ton olan ihracat, 11 yılda dört kat artarak 101 bin tona ulaştı.
 
568 MİLYON DOLARA ÇIKTI
 
2002 yılında 97 milyon dolar olan ihracat bedeli 2013 yılında hazırlanmış ve konserve edilmiş ürünler de dahil 568 milyon dolara ulaştı. 134 adet su ürünleri işletmesinden 85 ülkeye balıkçılık ürünleri ihraç ediliyor. Son beş yıldaki su ürünleri ihracatının yüzde 68'i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. AB ülkeleri dışında en çok ihracat yapılan Japonya, Rusya ve Amerika da ilave edildiğinde bu oran yüzde 80'i buluyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı dış ticaret verilerine göre, geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 416 milyon dolar su ürünleri ihracatı gerçekleşti, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 20'lik bir artışla 500 milyon dolara çıktı.
 
85 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR
 
Önceki yıllarda olduğu gibi, 2014 yılının ocak-temmuz döneminde en çok ihraç edilen türler çipura, levrek, alabalık ve orkinos oldu. En çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla şöyle: "Almanya, İtalya, Hollanda, Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri"
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sürdürülebilir avcılık ve çevreyle dost su ürünleri yetiştiriciliği üretiminin daha da geliştirilmesi ve artırılması ile iç pazarda tüketim artışı, dış pazarlarda ülkemizin pazar payının genişlemesini hedefliyor. 

HABERE YORUM KAT