1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avrupalı gençler'den Bağlar Belediye Başkanına ziyaret
Avrupalı gençler'den Bağlar Belediye Başkanına ziyaret

Avrupalı gençler'den Bağlar Belediye Başkanına ziyaret

Medeniyetlerin Beşiği Diyarbakır’da Demokrasi Günleri” projesi kapsamında Diyarbakır’a gelen Alman, Fransız, Norveç ve Danimarkalı gençler Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’i makamında ziyaret ederek, Diyarbakır ve Bağla

A+A-

 “Medeniyetlerin Beşiği Diyarbakır’da Demokrasi Günleri” projesi kapsamında Diyarbakır’a gelen Avrupalı gençler, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’i makamında ziyaret etti. Diyarbakırlı gençlerle birlikte Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik kurumlarına yerel seçimlerle ilgili proje hazırlayan Alman, Fransız, Norveç ve Danimarkalı gençler bu kapsamda Diyarbakır’daki belediyelerin faaliyetlerini öğrenmek istediklerini belirttiler.

Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Necati Pirinçcioğlu, Proje Eğitmeni ve Yerel Gündem 21 Ulusal Gençlik Parlamentosu Danışma Kurulu Üyesi Umut Süvari, Gençlik Meclisi üyeleri ile Avrupalı gençleri kabul eden Özsökmenler, Bağlar hakkında gençlere bilgi verdi.

Sınırlı kaynaklarla birçok proje

Bağlar ilçesinin göçle gelen nüfus tarafından oluştuğuna dikkat çeken Özsökmenler, ilçede %60 oranında işsizlik olduğunu; bu oranın kadınlarda %90’ı bulduğunu belirtti. Bağlar’ın nüfusunun %47’sini 14 yaş altı gençlerden oluştuğunu ifade eden Özsökmenler, Bağlar Belediyesi’nin özellikle dezavantajlı gruplar olan kadınlara ve çocuklara yönelik sosyal çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Özsökmenler, özellikle kadınların ve çocukların yararlandıkları birçok projeye imza attıklarını belirterek, Bağlar Belediyesi’nin tüm bu çalışmaları sınırlı kaynaklarla yaptığını vurguladı.

‘Halka hizmet en büyük mutluluk’

Özsökmenler’in anlattıkları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Avrupalı gençler Özsökmenler’e tüm bu sorunlarla nasıl baş ettiğini sordular. Özsökmenler halka hizmet etmenin verdiği mutluluğun ve huzurun hiçbir şeyde olamayacağını belirterek her yerde ve her platformda bu hizmetleri vermeye devam edeceklerini ifade etti. Avrupalı ve Diyarbakırlı gençlerle bir süre sohbet eden Özsökmenler, daha sonra gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.