1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avrupa sinemaları seyirciden yoksun
Avrupa sinemaları seyirciden yoksun

Avrupa sinemaları seyirciden yoksun

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da sadece yabancı filmlerin gösterimini yapan Avrupa Sinemaları'na her geçen gün ilginin azaldığı belirtildi.

A+A-

Diyarbakır'da kurulduğu günden bugüne Oscar adayı, Avrupa'da gişe rekortmeni filmlerin gösterimini yapan Avrupa Sinemaları makinisti Yüksel Şengüner, sinemalarına seyircilerin ilgisinin azaldığını söyledi. 2004'te kurulan sinemaya 2010'dan beri ilgi olmadığı kaydeden Şengüner, “Avrupa Sinemaları Diyarbakır'da 2004'te kuruldu ve çok ilgi gördü. Her hafta vizyona giren bir filmi günde dört seans olarak izleyiciyle buluşturuyorduk. Her yaş gurubundan izleyicimiz vardı.18-70 yaş arası herkes bu filmleri ilgiyle izliyordu. Sinema salonları doluyor hatta ayakta izlemek için bile bilet almak isteyenler oluyordu. 1500-1600 izleyicimiz vardı” dedi.

İş hayatının yoğunlaşması alışveriş merkezlerinde açılan sinema salonlarının artması ve internetten filmlere daha kolay ulaşılmasının Avrupa Sinemaları'na olan ilgiyi azalttığını belirten Şengüner, her geçen gün izleyici sayısının azaldığını söyledi. Şengüner, “Eskiden her hafta mutlaka gelen bir kitle vardı artık gelmiyorlar, seyirci sayımız 150-200'lere kadar düştü” diye konuştu.

Avrupa Sinemaları'na 9 yıl emek veren Şengüner, sinemanın bu halinin kendisini çok üzdüğünü söyledi. Şengüner, “Ben bu sinema için çok emek verdim, çok çalıştım. Kimse gelmese bile ben emek vermeye devam edeceğim. Burası kapanana kadar ben burada olacağım” ifadelerini kullandı.
Eski seyircilerini geri istediğini belirten Şengüner, bundan umutlu olduğunu ve Avrupa Sinemaları için 'Bir zamanlar vardı' denmesini istemediğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT