1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avrupa Komisyonu Kışanak’la görüştü
Avrupa Komisyonu Kışanak’la görüştü

Avrupa Komisyonu Kışanak’la görüştü

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Béla Szombati, Eş Başkan Gültan Kışanak ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Diyarbakır’da yaşananlar hakkında bilgi aldı.

A+A-

Kışanak, barış müzakerelerine geri dönülmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtirken, Szombati, yakın zamanda çatışmalı bölgelere heyet gönderileceğini bildirdi, AB’nin diyalog ve müzakere çağrısının altını çizdi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Béla Szombati, Diyarbakır’da yaşananlar hakkında bilgi almak amacıyla bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmede, çatışmalar yüzünden göç etmek zorunda kalan halkın son durumu ve çatışmaların sona ermesi için Avrupa Birliği’nin atabileceği adımlar konuşuldu. Görüşme esnasında Eş Başkan Gültan Kışanak, vakit kaybetmeden barış müzakerelerine dönülmesi için çaba sarf etmenin hayat kurtarmak anlamına geleceğinin altını çizdi. Szombati ise Avrupa Birliği’nin Kürt meselesinin diyalog ve müzakere yöntemiyle çözülmesi gerektiğini belirttiğine dikkat çekerek, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Szombati: Çatışmalı bölgelere heyet göndereceğiz

Yakın zamanda Avrupa Birliği’nin yaşanan gelişmeleri gözlemlemek için çatışmalı bölgelere heyetler göndereceğini de kaydeden Szombati, görüşme esnasında AB Dış İlişkiler Sözcülüğü tarafından Kürt meselesine ilişkin yapılan son açıklamayı hatırlattı.

AB Dış İlişkiler Sözcülüğü, 22 Aralık Çarşamba günü, yaşanmakta olan çatışmalara ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “Şiddetin tırmanmasını engellemek adına, bütün siyasi liderlerin ateşkes çağrısı yapması ve acil şekilde Kürt barış sürecine dönmesi gerekmektedir. Son iki yılda önemli ilerlemeler kaydedildi; bunun yitirilmemesi gerekiyor. Birçok insanın hayatına mal olan bir çatışmayı çözmenin tek yolu barış sürecidir. Her zaman olduğu gibi, Avrupa Birliği, böyle olumlu bir sonucun ortaya çıkması adına yapılacak tüm çabaları desteklemeye hazırdır.”  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler