1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avrupa antibiyotik farkındalık günü
Avrupa antibiyotik farkındalık günü

Avrupa antibiyotik farkındalık günü

Diyarbakır'da "Birinci Basamak Hekimlikte Akılcı Antibiyotik Kullanımı" konulu seminer düzenlendi.

A+A-
Halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile her yıl Kasım ayın da gerçekleştirilen bir Avrupa Halk Sağlığı girişimi olan Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü kapsamında Diyarbakır Halk Sağlık Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı işbirliği ile
"Birinci Basamak Hekimlikte Akılcı Antibiyotik Kullanımı" konulu seminer düzenlendi.
 
Kardiyoloji hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Diyarbakır'dan çok sayıda Aile Hekimi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünden yetkililer katıldı.
 
Burada konuşan Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Hoşoğlu, antibiyotiklerin 20. yüzyılda keşfedilen, tıbbın en önemli buluşlarından ve hekimlerin sıklıkla başvurduğu harika ilaçlardan biri olduğunu belirtti. Ancak antibiyotiklerin zamanla yanlış ve gereksiz kullanımı ile bugün antibiyotik kullanımının dünyada tartışılır bir durum haline geldiğini açıkladı.
 
Tedavi gruplarına göre antibiyotik tüketiminin önemine değinen Hoşoğlu, antibiyotik direnci ile ilgili kısırdöngüye vurgu yaptı. Antibiyotik kullanımında her ülkenin şartlarının farklı olduğuna dikkat çeken Hoşoğlu, Türkiye'nin antibiyotiğe kolay ulaşabilen ülkelerden biri olduğunu söyledi. Antibiyotikleri kısıtlamada halka dönük kampanya ile Fransa'nın antibiyotik kullanımını yüzde 40 aşağı çektiğinin altını çizen Hoşoğlu, Reçete Bilgi Sistemi (RBS) hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Prof. Dr. Salih Hoşoğlu sunumunda; Reçete Bilgi Sisteminden (RBS) elde edilen verilere göre; 2014 yılında tüm Türkiye genelinde antibiyotik kullanım oranının ortalama yüzde 4 düştüğünün de bilgisini verdi. Prof. Dr. Salih Hoşoğlu'nun ardından söz alan Dr. Özcan Deveci "Enfeksiyon Hastalıklarında Antibiyotik Kullanımı" ile ilgili sık görülen vakalar üzerinden bilgiler verdi. İnteraktif bir şekilde devam eden seminer, hekimlerin sorularının cevaplandırılması ile sona erdi. 

HABERE YORUM KAT