1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. AVM'nin lisansı olmadığı halde elektrik sattığı iddiası
AVM'nin lisansı olmadığı halde elektrik sattığı iddiası

AVM'nin lisansı olmadığı halde elektrik sattığı iddiası

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da 2 yıl önce ünlü bir köfte firmasının bayiliğini alan Barış Ünal, yaşanan olaylardan dolayı, 600 bin TL yatırım yaparak açtığı dükkanının kirasını ödeyemediği için Ceylan-Karavil Alışveriş Merkezi’ni yönetiminin elektrik borcu olm

A+A-

Ünal, lisansı olmadığı halde AVM yönetiminin, özel elektrik şirketinden indirimli aldığı elektriği, üzerine kar koyarak esnafa sattığını ileri sürdü.

Diyarbakır’da işletmecilik yapan Barış Ünal 2 yıl önce açılan Ceylan-Karavil AVM'de Türkiye’nin önde gelen köfte markalarından birinin bayiliğini alarak işletmeye başladı. Kentte yaşanan terör olayları ve alışveriş merkezinde meydana gelen silahlı saldırı ile çatı çökmesi gibi olayların işlerini olumsuz etkilediğini belirten Ünal, kirasını ödeyemediği için AVM’nin elektrik borcu olmadığı halde gelip elektriklerini kestiğini, daha sonra kepenğini kapattığını ileri sürerek, konuyu mahkeme taşıdığını belirtti. AVM’nin elektrik şirketinden aldığı indirimli elektriği de üzerine kar koyarak esnafa sattığını iddia eden Ünal, bu konuyu da mahkemeye taşıdığını söyledi.

Elektriklerin kapalı olmasından dolayı içeride bulunan etlerin de zarar gördüğünü ve bunun bilirkişi tarafından tespit edildiğini ifade eden Ünal, zararın 30 bin TL civarında olduğunu anlattı. AVM'nin elektriği bir silah gibi kullandığını belirten Ünal, alışveriş merkezinin elektrik şirketinden indirimli aldığı elektriği üzerine kar koyarak esnafa sattığını, iki yıl boyunca sadece kendisinden 25-30 bin TL civarında haksız kazanç elde edildiğini iddia etti.

“ELEKTRİĞİ KAPATTIKLARI HALDE 14 BİN TL KİRA FATURASI GÖNDERİYORLAR”

AVM’nin elektriği kestiğini ve iş yapamadığını, buna rağmen kendisine hala kira faturası gönderdiğini aktaran Ünal, şunları kaydetti;

“Diyarbakır’da yaşanan çatışmalı süreçten sonra işlerimiz yüzde 50 oranında düştü. Bundan dolayı biz büyük bir gelir kaybına uğradık. Cirolarımız düştü. Bir de orada silahlı saldırı oldu. İki sefer saldırı oldu. Bir sefer camları indirdiler, ses bombası attılar. Alışveriş merkezinin içinde silah sıktılar.

Bundan dolayı epey bir zararımız oldu. Müşteri gelmez oldu. Alışveriş merkeziyle görüşmemize rağmen bize kira indirimi yapmadılar. Bu olaylar bitene kadar kiralarımızı düşürmelerini istedik. Sonra bizim haberimiz olmadan, bize ihtar göndermeden gelip iş yerimizin elektriğini kapattılar. Daha sonra kepenk kapattılar. Brandayla kapattılar. Noterden ihtar gönderdik. Buna rağmen açmadılar. Daha sonra biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Savcılık kanalıyla kepenğimiz açıldı.

Açıldıktan sonra iş yerimizin elektriğini açmaya çalıştık. Onu da savcılık kararıyla yazı gönderdik. Daha sonra Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtık ticaret hayatımızın durduğunu dair. Bize haber vermediklerinden dolayı yüklü miktarda etimiz bozuldu. Epey bir zararımız oldu. İstihdam kaybımız oldu. 30 bin TL civarında bir zararım oldu. Konu şu anda mahkeme aşamasında. Bilirkişi heyeti geldi. Elektriği kapattıkları halde bize 14 bin TL civarında kira faturası gönderiyorlar. İş yerim yaklaşık iki aydır kapalı. Elektrik olmadığından dolayı elemanlarım işten ayrılmak zorunda kaldı”.

“LİSANSLARI OLMADIĞI HALDE ELEKTRİK SATIYORLAR”

Türkiye’de elektrik enerjisini sadece lisanslı olan firmaların satabileceğini anımsatan Ünal, AVM'nin elektrik şirketinden indirimli aldığı elektriği, kendilerine yüzde 30 karla sattığını ve bundan da ticari bir kazanç elde ettiklerini ifade ederek şu iddialarda bulundu:

“Elektriği kurumların dışında kimse kesemez. Çünkü ticaret hayatınız duruyor. Bununla ilgili Yargıtay kararları var elimizde. Bizim elektrik borcumuz yoktu. Kira borcumuz vardı. Bundan dolayı elektriğin kesilmesi doğru değil. Bununla ilgili Yargıtay kararları var. Alışveriş merkezleri elindeki en büyük silahı olan elektriği kesmekle esnafı tehdit ediyor. Esnaf daha çok borçlanarak elektriği açıyor. Biz de buna dur dedik. Elektrik enerjisini satmakla ilgili de dava açtık Ceylan-Karavil Alışveriş Merkezi’ne. Çünkü burada da haksız kazanç elde ediyorlar.

İki yıldan beri 25-30 bin TL civarında haksız kazançtan dolayı gelir elde etmişler. Özel şirketten yüzde 30 avantajlı aldığı için buna da kar koyup sanki elektrik şirketinden almış gibi esnafa satıyorlar. Bundan da büyük bir gelir elde ediyorlar. Bu kanun dışı bir şey. Netice itibariyle bunların elektrik satmak için lisansları yok, elektrik satma yetkileri yok. Bundan dolayı da esnaf mağdur durumda. Yüksek elektrik faturalarıyla uğraştık”

Öte yandan, Ceylan Karavil Alışveriş Merkezi yetkilileri, bu konuda herhangi bir açıklama yapmayacaklarını söyledi. 

(EK-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT