1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Avdan, kitabının gelirinin tamamını bağışladı
Avdan, kitabının gelirinin tamamını bağışladı

Avdan, kitabının gelirinin tamamını bağışladı

Gazeteci yazar Ayten Avdan çıkardığı şiir kitabının gelirinin tamamını sokağa çıkma yasağı ve operasyonların aylardır sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesi ve Şırnak’ın Cizre ile Silopi ilçelerindeki halka bağışladı.

A+A-

Çıkardığı şiir kitabının gelirinin tamamını Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ile Silopi ilçelerindeki yardıma muhtaç insanlara bağışlayan gazeteci yazar Ayten Avdan ile şiir kitabı ve düzenlediği yardım kampanyaları hakkında konuştuk.

 

Yardımsever kişiliğiyle ve yazdığı şiirlerinin yanı sıra haber ve fotoğraflarıyla da tanınan gazeteci yazar Ayten Avdan çıkardığı ilk şiir kitabının gelirinin tamamını düzenlediği bireysel yardım kampanyası dahilinde Sur, Cizre ve Silopi’ye bağışladı. Avdan ile düzenlediği bireysel kampanyalar hakkında yaptığımız röportajda yardımlarının devam edeceğini, mazlum halkın yanında her zaman yer alacağını söyledi.

 

Halkın yardımlar konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Avdan, düzenlediği bireysel yardım kampanyası dahilinde Bursa’da 63’den fazla koliyi Sur’a ve Cizre’ye gönderdiğini belirtti.


 Sur ve Cizre’de mağdur aileleri tespit ettiklerini belirten Avdan yardımları bizzat birebir ailelerle görüştükten sonra adreslerine gönderdiğini ifade etti.


Genç şair, ihtiyaç sahibi mağdur ailelere battaniye, yorgan, çocuk montları, ayakkabı, atkı bere, havlu, nevresim, iç giyim,  vs temel ihtiyaçlara yönelik malzemeleri gönderdiğini belirterek yardımlarının halen devam etmekte olduğunu söyledi.

 

Güneydoğu’da yaşananları üzüntü içinde takip ettiğini ve yaşananların bir insanlık ayıbı olduğunu söyleyen Avdan, “Halkımızında bu konuda duyarlı olduklarını biliyorum duyarlı olan insanlarımızın da mağdur olan ailelere gerekli desteği vermelerini istiyorum” dedi. Avdan ile yaptığımız 

 

Gazeteci şair yazar: Ayten Avdan kimdir.

 Neden kitap gelirini tamamını Sur, Cizre ve Kobani'ye bağışladınız. Avdan: Ben yaklaşık 30 yıldır Türkiye metrepollerinde yaşıyorum çocuk yaşta Bursa’ya yerleştik ailemle birlikte 90’larda köylerimiz boşaltıldı. Aslında bugün surda Cizre ve Silopi’de yaşanılanlar 90’larda ben bunu bizzat yaşayan biri olarak bugün halkımızın acısını ve orda yaşanan çocuklarımızın orada ne yaşadıklarını daha iyi anlayabiliyorum Çocuk yaşta geldiğim Bursa’da tekstil ve Ticarette çalıştım küçük yaşta bağlama ve müziğe olan ilgim beni Kürt edebiyatına ve Kürt tarihine düşüncelerim Şevketi. Ben gelişen süreçler içerisinde söz beste ve klip yönetmenliği de yaptım. Kitabım birinci baskı bin adet oldu 2ci baskı bitmek üzere. Ben bir kadın olarak Rojava’da direnen Kürt kadınlar benim için en büyük direnç oldu insanlık düşmanı tecavüzcü İŞİD ordusu ve onu besleyen Kapitalist Modernite'ye karşı halkımızın yürüttüğü mücadele dünyaya ve dünya kadınlarına bir kez daha gösterdi ki halkın yenilmez göçü karşısında bu sistemler çözülmüştür.

 

 biride Kürt kadının diren geç mücadelesidir. Bugün ülkemizde uygulanan sokağa çıkma yasakları karşısında bütün demokratik güçlerinin bütün demokratik göçlerle birlik olma zamanıdır. Ben bu şiir kitabını Şengal ve Kobani, Sur, Cizre, Silopi, evlatlarının kaybeden kürt dü, türkü, suni, bütün anneler için itafm ediyorum. Acının dili ırkı yoktur. şiir yaşadığımız bu zulmün cenderesini kırma ve haykırma vicdanlarına dokunma hakikate bir adım daha yaklaşma için bir sanattır. Benim şiire olan ilgim yılar önce annem için yazdığım bir kaç şiirle başladım bugün için bu şiir kitabını gelirini tamamını Kobani, Şengal Sur ve Cizre için kendi bireysel katkılarımla bireysel bir kampanya başlanmış durumdayım bu kampanya sürecinde vicdanlara azda olsa dokunmak aylardır evlerinde hapis olan temel gıda ihtiyaçlarında tutalım bütün ihtiyaçlarına kadar halkımız büyük bir sefalet içindedir. Aslında orada öldürülen bebekleri cadde ortasında günlerce cenazesi alınmayan annelerimiz ve gençlerimiz çektiği acıyı hissetmektir halkımız bölgede bu acıları yaşarken bizler metrepollarde nasıl rahat uyuyabiliriz ben buradan çağrı yapıyorum ben insanım diyen herkes bu zulüm karşısında sesini yükseltmelidir acının rengi dili ırkı yoktur. Erkek egemen zihniyetin kadın bedeni özerine uyguladığı şiddet ve Kadınlarımızın yürüttüğü mücadele ile toplum özgürleşecektir . Bugün toplum sağlığımız ne varsa bütün değer yargılarıma tarihi kültürel değerlerimiz kapitalist modernitenin kıskacı altındadır. Buna karşı mücadeleyi yükselmek en temel görevimiz olmalıdır.

HABERE YORUM KAT