1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Av. Laçin: Elçi cinayetinde olay yeri ekibi çalıştırılmıyor
Av. Laçin: Elçi cinayetinde olay yeri ekibi çalıştırılmıyor

Av. Laçin: Elçi cinayetinde olay yeri ekibi çalıştırılmıyor

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi'nin katledilmesine ilişkin olarak olay yerini incelemeye giden heyet içinde bulunan Avukat Feride Laçin, hem sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi hem de "saldırı tehlikesi olduğu" gerekçesiyle keşiften vazgeçilmesinin

A+A-

Av. Laçin, iyi bir ekip olarak tanımladığı Diyarbakır Emniyeti bünyesinde yer alan Olay Yeri İnceleme Ekibi'nin, Elçi cinayetinde çalıştırılmadığını da söyledi.
 
"PKK, terör örgütü değildir" dediği için hedef haline getirilmesi sonrası 28 Kasım günü Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sonrası polis kurşunuyla katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi cinayetine dair aradan 3 gün geçmesine rağmen henüz elle tutulur bir sonuca ulaşılamadı. İşlenen cinayet sonrasında vakit kaybedilmeden cinayet mahallini de kapsayan bölgede "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmesi üzerine resmi olay yeri incelemesi dahi yapılamadı. Olay yeri incelemesi de "saldırı tehlikesi olduğu" gerekçesiyle yapılamayarak, keşiften vazgeçildi.
 
Yapılamayan resmi olay yeri inceleme
 
Elçi'nin katledilmesinin ardından olay yeri incelemesi için avukatlar olarak Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüklerini ve bunun sonucunda olay yerine girmeye çalıştıklarını aktaran Diyarbakır Barosu'na bağlı Avukat Feride Laçin, ancak polislerinin kendilerine amirlerinin izni olmadan bölgeye gitmelerine izin vermeyeceklerini söylediklerini aktardı. Laçin, kendilerine bu yanıtı veren polislere, asıl amirlerinin Cumhuriyet Başsavcısı olduğunu hatırlattıktan sonra kendilerine izin verildiğini söyledi.
 
'Keşfin engellenmesinin amacı, delillerin yok edilmesine dönüktü'
 
Cinayet mahalline gitmek üzere yola çıktıklarında yasak kapsamına alınan bölgenin tamamına güvenlik şeridi çekildiğini gördüklerini belirten Laçin, Çarşı Karakolu'nun önüne geldiklerinde ise bir çatışma ortamı oluşturulduğunu ve "güvenlik" nedeniyle inceleme yapılamayacağı belirtilip, bölgeden uzaklaştırıldıklarını ifade etti. Laçin, keşfin bu şekilde yapılmasının engellenmesinin amacının delillerin yok edilmesine dönük olduğunu vurguladı.
 
Emniyet birimlerinin ilk etapta olay yeri incelenmesi yapması gerektiğini belirten Laçin, oysa ki devlet yetkililerinin bunun yerine "sokağa çıkma yasağı" ilan ederek delilleri karartmaya çalıştığını söyledi.
 
'Olay yeri inceleme ekibi çalıştırılmadı'
 
Av. Laçin, yine olayda kullanılan silahların kimler tarafından kullanıldığını açığa çıkartılması gerektiğini üzerinde de durdu.
 
Kullanılan tüm silahların balistik incelemesinin yapılmasının zorunluluk olduğunu kaydeden Av. Feride Laçin, "Olayın yaşandığı bölgedeki tüm boş kovanlarının tespit edilip ortaya çıkartılması gerekir. Kovan, silahı çeken kişinin tarafındadır. Ancak çekirdek veya gömlek parçası karşı tarafta olur. Tahir Elçi'ye giden kurşun kulağının arkasından girip beynini gözünün üzerinden terk ettiği zaman orada bir mermi çekirdeği ya da gömlek parçası vardır. Bunun hangi silahtan atıldığı rahatlıkla tespit edilebilir" dedi.
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün bünyesinde yer alan olay yeri inceleme ekibinin normalde iyi bir ekip olduğunu dile getiren Laçin, ancak Elçi cinayetinde bu ekibin çalıştırılmadığını da söyledi.
 
'Elçi'nin katilinin saklanmasına dönük bir tutum izlenmiştir'
 
Dosya hakkında alınan "gizlilik" kararı ile birlikte delillerin yok edildiğini ve arkadaşlarının katilinin saklanmasına dönük bir tutum izlendiğini söyleyen Av. Laçin, soruşturmanın aleni bir biçimde yapılması gerektiğini, aksi takdirde yetkililerin töhmet altında kalacağını vurguladı.
 
Alınan yasak kararı, dün kaldırılmasına rağmen Başsavcı olay yerine gidip yine de incelemede bulundu.

 

Yaşanan bu durum üzerine Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi avukatlarından oluşan heyet, katledilen Elçi'nin yaşamını yitirdiği olay yerinde incelemelerde bulunup, delil topladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler