1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atölye küçük, umutlar büyük
Atölye küçük, umutlar büyük

Atölye küçük, umutlar büyük

Diyarbakır Lice'de kadınlar iş istedi, belediye terzilik atölyesi açtı, haftada 20-30 TL kazanan kadınlar çocuklarına harçlık verebildikleri için mutlu.

A+A-
Lice'de yeni inşa edilmiş binanın bir katında yoğun bir çalışma var. Dikiş makinalarının sesi kapının önünden duyuluyor. Çalışanların tamamı kadın. Sayıları da çok değil; sadece 5 kişiler. Bazı kadınlar dikiş, bazıları ütüyle meşgul.
 
Burası Liceli kadınlar için açılmış bir terzilik atölyesi. Kadınların iş talebi üzerine açılan atölyede bir yandan terzilik eğitimi veriliyor, bir yandan üretim yapılıyor. Üretim aslında çok değil ancak kadınlara yetiyor. Şalvar, etek, yatak örtüsü, nevresim gibi ürünler üretiliyor ve ürünlerin bir kısmı belediye aracılığıyla pazarlarda satılıyor. Kadın satıştan elde edilen parayı da kendi aralarında bölüşüyor.
 
Önce öğreniyor, sonra üretip satıyorlar
 
6 aydır atölyeye devam eden Berivan Bulut eğitimin ardından artık üretime başlamış.
“İlk başta öğrenme evresi geçirdim. Eğitimden sonra aktif olarak üretim yapmaya başladım. Şalvar etek, yastık, yorgan yapmaya başladım. Elimizdeki parçalarla üretim yaptık ve pazara sürdük. Diktik ve pazara çıktık. 6 haftadır pazarlara çıkıyoruz. Pek fazla gelirimiz yok çünkü kumaş sıkıntımız var.”
 
Kobanilelere de umut oldu
 
Atölye Liceli kadınlarla birlikte, savaştan kaçarak ilçeye yerleşen Kobanili kadınlara da gelir kapısı oldu. Kobaniden gelen Evin Ali, az da olsa para kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.
 
“Eskiden Kobani'de okul okuyordum, psikoloji okuyordum. Geldim, terzilik öğrendim. Öğrenmek iyi oldu. Şalvar, etek, yastık, yorgan yapıyorum. Buraya gelmeyi çok seviyorum.”
 
Cihan Abdo da ilk başlarda bir şeyler öğrenmek için gelmiş şimdi ise para kazanıyor.
 
“Birşeyler öğrenmek için geliyorum. Aynı zamanda para kazanıyoruz. Evimin tamamının masrafı çıkmıyor ama çocukların masrafları çıkıyor. Ben de şalvar, yatak örtüsü, masa örtüsü yapıyorum. Overlok öğrendim. Ürettiğim şeyleri pazarda satıyorum. Alıcı çıkıyor ürünlere.”
 
Kadınlar üretimden kalan zamanlarını da pazarda geçiriyor.
 
“Desteğe ihtiyaç var”
 
Atölye aslında çok sayıda kadına hizmet vermek için açıldı. Ancak hammadde sıkıntısı nedeniyle şimdilik sadece beş kadın yararlanabiliyor.
Proje Sorumlusu Yüksel Çaytaş, hayırseverlerden hammadde yardımı istiyor:
 
“Kadınları maddi açıdan nasıl güçlendirebiliriz diye düşünürken, terzi atölyesi çalışması başlattık. Burdaki kadınlarımızın toplumsal hayatta kendi ayakları üzerinde durmaları, bir nebze de olsa kendi ailelerine imkan sağlamalarını istedik. Şu anda 5 kadın aktiftir. Elde ettikleri ürünler şalvar, etek, yastık yüzleri. Lice şartlarında sadece bunları yapabildik. Bunları pazarda satarak kominal bir şekilde çalışıyoruz. Elde ettikleri paraları da kendi aralarında dağıtıyorlar.
 
Her birine hafta 20-30 tl düşebiliyor. Bunun dışında Liceli hayırseverler çağrıda bulunduk. Kadın sayısını arttırmak için bizim kumaşa ihtiyacımız var. Terzi atölyesini güçlendirmek istiyoruz. Gerek belediyemiz olsun, gerek hayırseverler olsun, tek isteğimiz atölyeyi güçlendirmek için kumaş. Bize kumaş hibe edebilirler. Destek verilirse kadın sayısın arttırabiliriz. “
 
 
(Al Jazeera Türk)

HABERE YORUM KAT