1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atlas sirki Diyarbakır'da
Atlas sirki Diyarbakır'da

Atlas sirki Diyarbakır'da

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Uluslararası Atlas Sirki Diyarbakır'a geldi. Sirk, 23 Ağustos Cumartesi günü Mega Center AVM önündeki otoparkta gösterilerine başlıyor, sirk, 21 Eylül'e kadar hafta içi 19.00 ve 20.30'da, hafta sonları ise

A+A-
Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatları halka tanıtmak için yola çıkan Atlas Sirki; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık gibi Somut Olmayan Kültürel Mirası sergiliyor. Atlas Sirki bunun yanında palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 
 
Sirk sanatları Anadolu'nun öz mirasıdır
 
Türkiye'nin ilk sirkinin kurucusu ve aslen tiyatro oyuncusu olan Servet Yalçın açıklamasında “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. yüzyıldan itibaren Avrupa'nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Sümer, Hitit ve kadim Anadolu uygarlıklarıdır” diye konuştu. Atlas Sirki kurucusu Yalçın şöyle devam etti:
 
“Anadolu uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu'yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970'li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan 'Canbazhane Şenliği - Seyirlik Sanatları Gösterisi' modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir.”
 
Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür
 
Servet Yalçın açıklamasında, “Avrasya Gösteri Sanatları Merkezi olarak 2006 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla beşinci kez Diyarbakır'a geliyoruz. Diyarbakırlı çocukların sirkle tanışmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi yönetimine ve organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, gösterilerin 23 Ağustos Cumartesi gününden itibaren, hafta sonu günlerde; 17.30'da, 19.00'da ve 20.30'da, hafta içi ise akşamları saat 19.00'da ve 20.30'da tekrarlanacağını söyledi. Sirkin giriş biletleri Urfa yolu üzerindeki Mega Center AVM ön otoparkına kurulan sirk çadırından çocuklar için 5 TL, yetişkinler için 7.5 TL karşılığında temin edilebilecek.
 
 

HABERE YORUM KAT