1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ateşkes süreci hayata geçirilmeli
Ateşkes süreci hayata geçirilmeli

Ateşkes süreci hayata geçirilmeli

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, Türkiye halklarının artık eskisi gibi savaş ortamını alkışlamayacağını belirterek, “Yeni ve tahkik edilmiş bir ateşkes süreci çift taraflı olarak hayata geçirilmelidir. Bir çatışmasızlı

A+A-

DTK, bögede yaşanan son olaylar için acil olarak olağan üstü hal toplantısı gerçekleştirildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi konferans salonunda gerçekleşen toplantıya DTK Eş Başkanları Hatip Dicle, Selma Irmak, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, yazarlar ve üyeler katıldı.

Son olaylara ilişkin herkesimin bilmesi gerekenin artık Türkiye’nin eski Türkiye olmayacağı olduğunu anlatan Dicle, şunları kaydetti: 


“Türkiye halklarıyla, demokrasi güçleri ve sosyalist güçleri ile el ele bu savaş konseptine geçiş vermeyecektir. Sürdürdükleri savaş konseptine asla geçit bulamayacaktır. Buna gönülden inanıyorum. Son günlerde çatışmalarda bizimde büyük üzüntü duyduğumuz asker kayıplarının cenazeleri sırasında ailelerin büyük bir onurla savaşa karşı çıkmaları oradaki devlet yetkililerini sözleri ile uyarmaları bu güçlü beklentimize büyük bir yanıt oluşturmuştur. Türkiye halkları eskisi gibi bu savaş ortamını alkışlamayacaktır".

“ATEŞKES SÜRECİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Olayların artmasıyla tekrardan yeni ve tahkik edilmiş bir ateşkes sürecinin çift taraflı olarak hayata geçirilmesini ifade eden Dicle, “Bir çatışmasızlık sürecine tekrar başlamak zorundayız. Halkların çıkarına doğru olan aklın sesi bunu emrediyor. Artık eskisi gibi olmamalıdır. Bir taraftan görüşmeler sürerken baraj yapımlarıyla doğa katliamları, kale kollar inşa edilmemeli ve siyasi soykırım operasyonları olmamalıdır. Bunu hakların çıkarı gereği mutlaka gerçekleştirilmesi geren bir evre olarak söylüyoruz” diye konuştu.


Toplantı yapılan konuşmaların ardından basına kapalı olarak gerçekleşti. Toplantıdan çıkacak kararın ise saat 15:00’te kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.


(BE-MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler