1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ateş hattındaki Lice’de büyük yangın
Ateş hattındaki Lice’de büyük yangın

Ateş hattındaki Lice’de büyük yangın

Diyarbakır’ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde önceki gün başlatılan askeri operasyon sonucu yaşanan çatışmada 4 asker yaşamını yitirdi.

A+A-

Askeri hareketliliğin devam ettiği bölgede operasyon devam ederken, helikopterlerden yapılan bombardıman sonucu ormanlık alanlarda büyük bir yangın çıktı.

Yurttaşların yangını söndürmesine uzun süre izin verilmezken, dün sabah saatlerinde yangın ancak kontrol altına alınabildi. Operasyon bölgesine giden yurttaşların başlattığı canlı kalkan eylemi ise devam ediyor. HDP’li Milletvekili Sibel Yiğitilap Lice, Hani ve Silvan ilçelerinde yaşanan olaylara ilişkin meclise araştırma önergesi verdi.


Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde başlatılan askeri operasyon sırasında çıkan yangın bölgeyi duman altında bıraktı. Önceki gün Lice-Hani-Kocaköy üçgeni Fis Ovası mevkiinde çıkan çatışma sırasında helikopterden yapılan bombardıman sonucu çıkan yangın kontrol altına alınmazken, birçok köy yangından dolayı tehlike altında. Yüzlerce hektarlık ormanlık alanın yandığı yangın uzun süre kontrol altına alınamazken, yurttaşların bölgeye geçişi engellendi. Bölgede askeri hareketlilik devam ederken, yurttaşların bölgede başlattığı canlı kalkan eylemi de devam ediyor. Ormanlık alanda çıkan yangın yurttaşlar tarafından kontrol alınırken, söz konusu bölge dün yeniden bombalandı.


Yeniden bombardıman


Bölgede operasyon devam ederken, dün sabah saatlerinde Hani'nin Hurî (Gömeç) kırsalı üzerinde dolaşan askeri helikopter bölgeyi bombalamaya başladı. Karadan ise askerlerin bölgeye doğru sevk edildiği görüldü. Yaşanan operasyonları durdurmak için bölgede olan yurttaşların canlı kalkan eylemi davam ederken, askerin bölgeyi sürekli olarak bombalamasından kaynaklı sivil ölümlerin yaşanmasından endişe ediliyor. 


HDP’li vekillere engel


Gün boyu devam eden operasyon ve çatışmalara karşı canlı kalkan olmak için bölgeye Diyarbakır'dan gelen HDP milletvekillerinin saatlerce alana gitmeleri askerler tarafından engellendi. Milletvekilleri, valilik ve kaymakamlıkla görüşmeleri sonucu geçişlerine izin verilirken, Lice, Hani ve Kocaköy'de HDP, DBP ilçe eşbaşkanları ve belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok dayıda yurttaş Zerê köyüne gitti. 


Bölgede askeri operasyon


Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, operasyon bölgesine sivil giysili askerler konumlandırıldı. Askerlerin Hani'nin Seren köyünden Gömeç, Çakıl ve Mazlı üçgenine giderek, operasyon başlattığı ve bölgeyi yaktığı ifade edildi. Önceki günden bu yana resmi kaynaklar 4 askerin yaşamını yitirdiğini duyururken, köylüler can kaybının daha fazla olduğunu öne sürdü.


Canlı kalkanlar nöbette 


Çatışmaların yoğun yaşandığı Lice'nin Zerê köyünde yurttaşlar önceki günden dün sabaha kadar canlı kalkan nöbeti tuttu. Yurttaşlar dün de olası çatışmalara karşı bölgedeki bekleyişlerini sürdürecek. Öte yandan iki gecedir sokağa çıkma yasağının olduğu Lice ilçe merkezinin sokaklarında bordo bereli askerlerin gezdiği belirtildi.


HDP’den çağrı


DBP Diyarbakır İl Örgütü, çatışmaların yaşandığı Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde devlet güçlerinin köylere saldırdığını belirterek, halkı bölgeye gitmeye çağırdı. Yapılan yazılı açıklamada, "Kentimizin birçok ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan eden Diyarbakır Valiliği, birçok bölgede de 'güvenlikli bölge' ilan etmiş bulunmaktadır. Diyarbakır Lice, Hani ve Kocaköy üçgenindeki köylere 90'lı yılları aratmayan uygulamalar yaşanmaktadır. Lice, Hani ve Farqin halkı bugün itibariyle büyük bir katliamla karşı karşıyadır. Gerek köylerin ateşe verilmesi gerekse halkın üzerine bombaların atılması insanlık dışı uygulamalardır. Yapılan katliamlara karşı kendine insanım diyen herkesin bu vahşete karşı harekete geçmesi gerekir" denildi. 


Diyarbakır-Bingöl karayolu boyunca hendekler açıldı


Yaklaşık bir haftadır Diyarbakır-Bingöl karayolunda eylemler devam ederken, yolda açılan hendekler arttı. Anayolun uzun bir bölümünde hendekler açılırken, yollara PKK ve PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri asıldı. Hendekler nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanırken, şoförler farklı yollardan gidecekleri istikamete gidiyor.Bir haftadır hareketliliğin yaşandığı bölgede tansiyon düşmüyor.


GSM şirketlerine suç duyurusu


Öte yandan Lice ve Hani ilçelerinde internet, telefon ve GSM operatörlerine erişim de engellendiği için bölgeden sağlıklı bilgi alınamıyor. Yaşanan şebeke ve internet sorunu nedeniyle bazı yurttaşlar GSM şirketleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. “İlitişim hakkımız engelleniyor” diyen Liceli yurttaşlar suç duyurusu dilekçesini savcılığa teslim etti.


Lice, Hani ve Silvan’daki olaylar için araştırma önergesi


HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Silvan, Lice, Kulp ve Dicle ilçelerinde toplamda 20 bölge, 20 Ağustos - 05 Eylül 2015 tarihleri arasında “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmesi ve Silvan ile Lice’de sokağa çıkma yasağı ile ilgili meclis başkanlığına verdiği önergede konunun meclis tarafından araştırılmasını istedi.


Yiğitalp hazırladığı önergede şunları söyledi:


“Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerden biri olan Silvan ilçesinde yaşanan durumu yerinde gözlemlemek amacıyla,18.08.2015 Salı sabahı, HDP ve DBP Eşbaşkanları ile birlikte ilçeye ulaştığımızda, kolluk kuvvetleri ilçeye girişimize engel olarak, valiliğin izni olmadan bizi de ilçeye almayacaklarını dile getirmişlerdir.  Sayın Vali Hüseyin Aksoy ile hem önceki gün yüz yüze hem de aynı gün telefonla yaptığımız görüşmelerde; il genelinde ve ilçede duruma müdahale edemeyeceğini, konunun kendisini aştığını ve operasyon emrinin Ankara’dan geldiğini dile getirmişlerdir. Ayrıca aynı beyan İlçe kaymakamı tarafından da dile getirilmiştir.


Lice-Hani-Kocaköy üçgenindeki köyleri askerin bombalaması sonucu çıkan yangın sorumlu birimler tarafından kontrol altına alınmazken, yurttaşların da yangını söndürmek için bölgeye girmesi kolluk kuvvetleri tarafından silahlarla engellenmiştir. Birçok köy yangından dolayı tehlike altındayken ve yaralıların olduğu belirtilirken, bölgeye sağlık ekiplerinin girmesi de kolluk kuvvetleri tarafından engellenmiştir.


Hani'nin Seren köyünden, Gömeç-Çakıl ve Mazlı üçgenine giden kolluk kuvvetlerinin operasyon başlattığı ve bölgeyi yaktığı ifade edilmiştir. Yangın Hani kent merkezine doğru yayılırken, yurttaşların çabası ve Hani, Lice ile Kocaköy ilçe belediyelerinden gelen itfaiye ekiplerinin sabah saatlerine kadar sürdürdüğü çalışmalar sonucunda söndürülebilmiştir.


Basında yer alan görüntü ve fotoğraflarda da görüleceği üzere, bölgede katliam amaçlanarak yapılan operasyon sonucunda ilk belirlemelere göre, 4 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, çok sayıda yurttaşımız yaralanmıştır.
Bir ilin en yetkili tüzel kişisi olan Valilik makamının tüm yaşananlara rağmen kendisine Ankara’dan “olaylara müdahale etmemesi” emri verildiğini söyleyerek sessiz kalmasının merkezi sistematik şekilde kurgulanan bir saldırı konseptine işaret etmektedir. Bu konseptin bir parçası olarak Cumhurbaşkanı ve geçici hükümetin savaş kararı verdiği anda muhalif basın kurumlarına erişim yasaklanmış, anayasa askıya alınarak özel teşebbüslerin verdiği iletişim hizmetlerine erişim, merkezi talimatla, de facto şekilde engellenmiştir. Ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren bu saldırı konseptinin geçici hükümet tarafından yürürlüğe konması ahlaken ve hukuken kabul edilemezdir.


Geçici hükümetin hukuku askıya alarak görev verdiği kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara küfür ve hakaretler eşliğinde rastgele ateş açması, gaz bombası kullanması, işyeri, ev ve araçları yakması ve silahlarla taraması ülkede bir iç savaş görüntüsünün oluşmasına kanıttır.


Türkiye’nin eşiğinde bulunduğu iç savaşa girmemesi için çatışmaların ve saldırı konseptinin durdurulması, ilçelerimizde yaşanan olaylar sırasında; kolluk tarafından açıldığı belirtilen ateş ve sonucunda çıkan yangınlarda zarar gören ev/işyeri/araç sayısının belirlenip, yaşanan bu zararları telafi edilmesi, yaratılan maddi zararın yanında yurttaşların yaşadığı psikolojik yıkımın telafisi, ilçelerde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden sonra yaşanan telefon şebekelerinin çalışmaması gibi hususların araştırılması ve çözüm yollarının bulunması için bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler