1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ateş 6 saat 20 dakikada öldü
Ateş 6 saat 20 dakikada öldü

Ateş 6 saat 20 dakikada öldü

Sokağa çıkma yasağı süren Sur'da, abdest almak için kaldığı evin avlusuna çıkarken havan mermisinden ağır yaralanan 55 yaşındaki Fatma Ateş'in aşırı kan kaybından yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

A+A-

Ateş, vurulduğu yerde 5 saat 40 dakika, ambulansın bulunduğu okulda ise 40 dakika boyunca kanlar içinde bekletildi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün abdest almak için çıktığı evin avlusunda havan saldırısında ağır yaralanan ve saatler sonra giden ambulansta hayatını kaybeden 55 yaşındaki Fatma Ateş ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Yanı başlarında vurulan Fatma Ateş'i ambulansın bulunduğu bölgeye taşıyan ve daha sonra gözaltına alınan aralarında DİHA muhabiri Mazlum Dolan'ın da bulunduğu Hüsamettin Ateş, Sinem Ateş, Fatma Ateş, Fahrettin Ateş ve Ekrem Karatay'ın hala Diyarbakır TEM Şube'de tutuluyor.

Ambulans önce engellendi

Edinilen bilgilere göre, Fatma Ateş önceki gün saat 10.00'da yararlanıyor, tüm girişimlere rağmen ambulans saat 13.20 sıralarında ilçeye gitti. Ancak yaralı Ateş'i almaya giden ambulans "güvenlik" gerekçesiyle devlet güçlerince engellendi. Diyarbakır Valiliği ile yapılan yoğun görüşmeler sonucu ambulansın geçişine saat 16.20'de izin verildi.

Okulda 40 dakika bekletildi

Çok yoğun kan kaybı yaşayan Fatma Ateş, valilikte yapılan görüşme esnasında heyetin bildirildiği Cumhuriyet İlkokulu'na saat 15.40'te getirildi. Yaralı halde getirilen Ateş ve beraberindekiler okulda 40 dakika bekletildikten sonra saat 16.20'de ambulansa bindirilerek, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. 6 saat 20 dakika gecikmeyle hastaneye götürülen Ateş, burada iç kanama ve kan kaybından dolayı hastaneye ulaşamadan yaşamını yitirdi.

Ateş'in yaralandığını Dolan duyurdu

Ateş'in yaralandığının haberini ilk Ateş Ailesi ile aynı evde mahsur kalan Mazlum Dolan, HDP Grup Başkanvekili Demirel'i arayarak bildirmişti. Birkaç cümle sonra telefonu kesilen Dolan, havan mermisinden Fatma Ateş adlı kişinin ağır yaralandığını belirterek, "Çok acil ambulans lazım. Yaralı kadınlar var burada" demişti.

'Ağır yaralı, çok kan kaybediyor'

Dolan'ın bilgisinden sonra bölgeye gitmek isteyen ambulanslar "güvenlik" gerekçesiyle engellenmişti. Bu esnada annesi Fatma Ateş'in yanında bulunan Sinem Ateş de (23), saat 13.50 sularında telefonla amcası Abdulgaffur Ateş'i arayarak, şunları kaydetmişti: "Annem sabah saat 10.00 civarında evin avlusuna çıktığı sırada şarapnel parçası isabet etti. Ağır yaralı, çok kan kaybediyor. Yüzü tanınmaz halde. Biz Hacı Hamit Camii yakınlarındayız. Ambulans gelirse görebiliriz."

Dolan'ın en son saat 14.29'da şu mesajı atmıştı: "Hala yoğun bombardıman var. Nefes alamıyoruz, dışarı çıkamıyoruz, boğulacağız burada."

Bu arada Ateş'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Konvoy ile mezarlığa getirilen Ateş'in tabutunu burada kadınlar omuzlayarak sık sık, 'Şehit namırın' ve 'Biji berxwedana Sur'e' sloganları atıldı.

 

'Sur'da direnen herkesin annesiydi'

 

Burada konuşan Fatma Ateş'in abisi Abdulhalim Tanrıkulu, "Kardeşim canını vererek bana ve ailesine büyük bir şeref verdi. Onunla gurur duyuyoruz. Hiç merak etmeyin vallahi özgürlük yakındır bunu herkes bilsin. Çok büyük kahramanlıklar yaşandı bu topraklarda, yaşanacaktır da. Toprağımız. yoldaşlarımız sağ olsun. Gittiğim her yerde onun ismi vardı. Bu yüzden gurur duyuyoruz. Uğurlar olsun kardeşim, binlerce kez uğurlar olsun seni hiç mi hiç unutmayacağız' şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT