1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi deriye işlendi
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi deriye işlendi

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi deriye işlendi

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki Aile Destek Merkezi'nde 3 yıldır kadınlara yönelik açılan deri işleme kursunda eğitim veren sanatçı Özkoç, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni Türklerin ilk yazılı eseri olan Orhun Yazıtlarındaki alfabeyle deriye işlemeyi başardı.

A+A-

Özkoç AA muhabirine 10 yılı aşkın süredir deri işleme sanatıyla ilgilendiğini belirterek, 3 yıldır Diyarbakır'daki eğitim merkezinde kadınlara eğitim verdiğini söyledi.

Her yıl yaklaşık 200 kadına deriden çanta ve aksesuar yapmayı öğrettiğini ifade eden Özkoç, bu sayede kadınların aile bütçesine katkı sunduğunu kaydetti.

- "İlk kez deriye işleniyor"

Bir süre önce ​Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni Türklerin ilk yazılı eseri olan ve söylev türünde 700'lü yıllarda Orhun Yazıtlarında kullanılan Göktürk alfabesiyle deriye işlemek için araştırma yaptığını dile getiren Özkoç, şöyle konuştu:
"Orhun Yazıtlarındaki alfabe taşa işlenmiş ama deriye işlenmemişti. Göktürk Türkçesi olduğu için uygun buldum ve deriye işledim. İlk kez deriye işleniyor. Bundan sonra Nutuk'u da Orhun alfabesiyle deriye işleyeceğim. Yaklaşık bir aylık çalışma sonucunda ürünü tamamladım. Yazıtlardaki sembolleri kullandım. Son haline geldikten sonra sergilemeye başlıyoruz."

Özkoç, yaptığı ürünün Kültür ve Turizm Bakanlığınca farklı illerde açılacak sergilerde beğeniye sunulacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT