1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atatürk Diyarbakır'da özlemle anıldı
Atatürk Diyarbakır'da özlemle anıldı

Atatürk Diyarbakır'da özlemle anıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle tören düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır’da Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında ilk tören Anıt Park’taki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.


Törene, Vali Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ayşe Serra Bucak, Muharip Hava Kuvvet Komutanı Yardımcısı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, vali yardımcıları, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, askeri ve sivil erkan ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 9.05'te iki dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında Diyarbakır’daki tüm sirenler çalarken, törene katılanlar Atatürk'ü selamladı. İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların yarıya indirilmesinin ardından Anıt Parktaki tören sona erdi.


Daha sonra, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde “Atatürk’ü Anma” programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, 7. Kolordu Komutanlığı’nca hazırlanan “Atatürk’ün Asker Kişiliği” konulu barkovizyon sunumuyla devam etti. Sunumun ardından lise öğrencileri tarafından şiirler okundu ve program son olarak Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği korosunun müzik dinletisiyle sona erdi.


(BE-MP-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler