1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atanamayan öğretmenler meydanlarda
Atanamayan öğretmenler meydanlarda

Atanamayan öğretmenler meydanlarda

Diyarbakır'da dün atanamayan öğretmenler meydana çıkıp, protesto etti, sonra Ulucami'de dua okudu.

A+A-
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER
 
Şeyh Said Meydanında toplanan yaklaşık 50 atanamayan öğretmen eylem ve basın açıklaması yaptı. Van depreminde ölen öğretmenler ile Soma ve Ermenek'te hayatlarını kaybeden maden işçileri için 1 dakikalık saygı durusunda bulunan öğretmenler, 'Okuduk okuduk okutamadık', 'Ücretli kölelik istemiyoruz' sloganları attı.
 
PROTESTO ETTİLER
 
Protestocular adına konuşan 7 yıldır atama bekleyen coğrafya öğretmen Ercan Koyucu, mezun oldukları halde atanamadıkları için öğretmen olarak görülmediklerini söyledi. Koyucu, "Akrabalarımıza, konu-komşuya göre okumuş, işsiz, atanamamış gençleriz. Ücretli olarak çalıştığı okullarda devlet tarafında maddi manevi ücretli misin, kadrolu mu sorularıyla meslektaşları tarafından manevi ayrımlara maruz kalan öğretmenleriz. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya göre atanamadığı için öğretmen olmayan üniversite mezunlarıyız" dedi.
 
ULUCAMİ'DE DUA
 
Koyucu, mezun olup da atanamadıkları için işsiz konumunda olan öğretmen sayısının 330 bin olduğunu belirterek, Şubat ayında 15 bin öğretmen atamasının yapılacağının açıklanmasına tepki gösterdi. Koyucu, "Bu 15 öğretmenin ataması müjde değil, asıl müjdenin 40 bin branş öğretmeninin atanması olduğuna inanıyoruz" dedi. Protestocu öğretmenler daha sonra Ulucami'ye giderek atamalarının yapılması için dualar okudu.

HABERE YORUM KAT