1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. ATALAYDAN SERT MESAJ
ATALAYDAN SERT MESAJ

ATALAYDAN SERT MESAJ

Güngören'de meydana gelen terör saldırı sonrası İstanbula gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Sağlık ve Enerji Bakanı doğrudan olay yerine gitti.

A+A-

Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Atalay, terörle mücadeleye devam edeceklerini ve hiçbir şeyin kendilerini yıldıramayacağını söyledi.

Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Atalay, "Terörün acımasız eylemine şahit olduk. Maalesef kayıplarımız var. Olayın olduğu andan beri gelişmeleri takip ettim. Can kaybımız var, buradan ölenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum." şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının saldırıyı üstlenen terör örgütü olup olmadığı yönündeki soruya Atalay, "Şu an için olmadı." cevabını verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Sağlık Bakan Recep Akdağ, patlamanın meydana geldiği Menderes Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Recep Akdağ, "15 kişi hayatını kaybetti, 15 ağır yaralı var ve bunlardan 7'sinin hayati tehlikesi sürüyor. Hastanelere giderek geçmiş olsun dileklerinde bulunacağız" dedi.

Beşir Atalay ise patlamayla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Bizim şu anda en önemli hedefimiz, kısa sürede olayı aydınlatmak ve failleri bulmak. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz'' dedi.

Atalay, Güngören Belediye Başkanlığı önünde olaya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Tabii her zaman söylüyoruz, terör çok acımasızdır, terör bir lanettir. Böyle hiç umulmadık yerde masum sivil vatandaşlarımızı hedef alır. Üzüntümüz büyüktür'' diye konuştu.

Şu anda ölenlerin Adli Tıp Kurumu'nda kimlik tespitlerinin yapıldığını, teknik ekiplerin olay yerinde çalıştıklarını, bu çalışmalara İstanbul'da bu konuda çok tecrübeli ekipler ile Ankara'dan getirilen bomba uzmanlarının katıldığını ifade eden Beşir Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim şu anda en önemli hedefimiz, kısa sürede olayı aydınlatmak ve failleri bulmak. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bir yandan yaralılarımız var, tedavileriyle ilgileneceğiz. Sağlık Bakanımız burada. Hangi hastanemizde yaralılarımız var onları biliyoruz, onların takibini yapıyoruz, yapacağız.

Olay yerindeki incelemeden sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğüne geçeceğiz. Özellikle de sonuca doğru giderken İnşallah, bilgileri alacağız. Teknik bilgileri alacağız. Gelişmelere ilişkin de size yine bilgi sunarız. Tabii ki, yine yayınlarınızda hassasiyet istiyoruz. Hassasiyet gösteren yayın kuruluşlarına teşekkür ederiz. Böyle olaylarda hep birlikte yardımlaşarak sonuca ulaşacağız. Sizlerden de onu bekliyoruz.''

Atalay, bir basın mensubunun ''Saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü mensupları MOBESE kameralarında var mı?'' şeklindeki sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz. MOBESE görüntüleri de kayıtları da tabii ki, inceleniyor. Diğer bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Umuyorum o konuda hızlı mesafe alırız. Ama tabii ki kayıplarımızı geri getiremiyoruz. Allah'tan rahmet diliyorum. 15 masum vatandaşımız hayatını kaybetti. Baş sağlığı diliyoruz. Başbakanımız da Ankara'da adım adım takip ediyor. Bizi görevlendirdiler. Hepimiz burada her yönüyle yakın bir ilgi içinde.''

İçişleri Bakanı Atalay, bir gazetecinin ''İddianame ve kapatma davası... Acaba zamanlama açısından bir yorum yapmanız mümkün mü?'' şeklindeki sorusuna, ''Arkadaşlar, acı bir olay yaşıyoruz. Yorumlara gitmiyoruz. Şimdi bu olayın üzerindeyiz. Hem geçmiş olsun diyorum, hem de İnşallah failleri çok kısa sürede bulacağız diye umuyorum'' yanıtını verdi.