1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Atalay: 'Çözüm süreci iyi gidiyor'
Atalay: 'Çözüm süreci iyi gidiyor'

Atalay: 'Çözüm süreci iyi gidiyor'

Bakan Atalay, "Çözüm süreci çok iyi gidiyor. Herkes büyük bir anlayış ve dikkat içinde" dedi.

A+A-

Atalay, Ulu Cami'de kıldığı öğle namazının ardından beraberinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Milliyet Gazetesi'nce Green Park Otel'de düzenlenen "Geleceğe Yatırım Türkiye'ye Yatırımdır" toplantısına katıldı.

Hükümet olarak bölgeye yatırım gelmesi için önemli teşvik uygulamalarını devreye koymalarına rağmen, özel sektör yatırımlarında istenilen ivmenin sağlanamadığına değinen Atalay, kalkınma için özel sektör yatırımlarının da artması gerektiğini söyledi.

Atalay, yatırım ödeneklerine bakıldığında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yapılan kamu yatırımlarının son yıllarda çok yükseldiğini vurgulayarak, bölgeler arası kalkınmışlık farkının giderilmesi için de çok büyük çabalar sarf ettiklerini anlattı.

"Ben bugün Diyarbakır'da iki baharı birden gördüm. Diyarbakır'a böyle gelmek çok güzel" ifadesini kullanan Atalay, şöyle devam etti: "Sabah uçağımız inerken değerli kardeşim Mehdi'yle paylaştık. O havalaanında çok acılı anlar yaşadık, orada şehit cenazesi törenleri yapılıyordu, o askeri uçaklarla uğurluyorduk. Şehirde ise anneler dağdaki çocuğunun cenazesi ne zaman gelecek diye bekliyordu. Bugünlerde bunlar yok. Hayatın başka bir rengi, hayatın esas güzel rengini beraber tadıyoruz. Topyekun devletin çabalarıdır. Devlet açık gönülle kendisiyle hesaplaşıyor. 'Ben hangi hataları yaptım, niye böyle oldu, bugün bunları nasıl düzeltirim?' diye devlet kendisiyle hesaplaşıyor, hesaplaştı ve hala da devam ediyor. Devlet, yanlışları gördü, kabul etti. Yanlışlar var, haksızlık var, yakın tarihte, eski tarihte zulümler var, hak hukuk gasbı var, işkenceler var, failli meçhuller var. Bunun hepsini biliyoruz. Bütün bunları şu anda silip atıyoruz, bitti, bitiyor. Hepsini bir anda bittiremeyebilirsiniz, hala kalmış bir şeyler olabilir. Böyle hayata baktığımızda çok şeyin değiştiğini görüyoruz."

"İstismar edecek bir şey de kalmadı"

Bölgede bir dönem olağanüstü hal uygulamasının devreye konulduğunu ve o dönem pek çok haksızlığın yaşandığını bildiren Atalay, bu uygulamayı kendilerinin kaldırdığını hatırlattı.

Atalay, Türkiye'de her yönüyle hayatın normalleştiğini, bu sayede devlete ve vatandaşa güven geldiğini bildirerek, "Artık kendimizle hesaplaştık, tarihimizle hesaplaşıyoruz, yasaklar yok, her şey konuşuldu, konuşuluyor, ülkemiz de konuşulmayan hiç bir şey yok" ifadesini kullandı.

4. yargı paketi sayesinde artık şiddet ve cebir içermeyen her düşüncenin ifade edilebileceğine işaret eden Başbakan Yardımcısı Atalay, şunları söyledi: "Türkiye gerçek açık bir toplum oluyor. Bundan sonra siyaset ortamı her şeyin konuşulduğu meşru zeminler olacak. Herkes sorunu varsa girsin siyasetin içine ve orada onlara çözüm arasın. Onların istismar ettiği bütün zeminleri de yok ettik, yok ediyoruz. Bundan sonra istismar edecek bir şey de kalmadı. Yeni bir dönemdeyiz. Bu çözüm süreci çok iyi gidiyor, verimli gidiyor. Herkes büyük bir anlayış ve dikkat içinde. Bütün tarafları kastediyorum. Hükümet olarak stratejik olarak çalışıyoruz, çok dikkatliyiz.

Biraz önce Derya Sazak dostum geçmiş yıllara atıflarda bulundu, 2009 yılları için. Şunu ifade edeyim; O yıllar yaşanmasaydı, bugüne gelemezdik. Şu 11 yıl, ciddi bir siyasal ve toplumsal değişim dönemidir. Safha safha hepsinin içinde bulundum. İlk zamanlar konuşamadıklarımızı sonraları konuşur olduk. 2004'te TRT 3 45'er dakika yerel dillerde yayını çıkarmak için bir yönetmelik değişikliği gerekiyordu. RTÜK yönetmeliği değişikliği için 4-5 ay uğraşmıştık. Ne kadar dirençler; ülke bölünüyor. Ama sonra devletin resmi yayın kuruluşu TRT Kürtçe ve Arapça 24 saat yayın başlattı.

Ne oldu, bölündü mü? Eskiden Kürtçe ve Arapça yayınları bölgedekiler ya Moskova'daki bir radyodan ya da Amerika'nın Sesi Radyosu'ndan dinliyordu. Şimdi TRT'nin Arapça yayını El Cezire'den sonra en çok izlenenlerden, yurt dışı bizi izliyor. Kürtçe yayını Irak, Suriye ve İran izliyor. Bunlarda ne kadar rahatlarsanız büyük devlet oluyorsunuz. Bugünün büyük devletleri bu farklıları birlikte uyumla yaşatmayı başaranlardır.

Ulusal darlıklara düşenler küçülmüş ve küçük kalmaya mahkumdur. Türkiye büyüdü, büyüyor. Dünyanın hatırı sayılır ülkelerinden biriyiz. Şu anda uluslararası alanda geleceğin yıldızı sayılan 4-5 ülkenin içindeyiz. Ayağımızdaki bu prangaları çıkararak, gönlümüzü birbirimize açarak, birbirimize güvenerek, inşallah Türkiye'yi daha da büyüteceğiz."

HABERE YORUM KAT