1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Atalan, yardımları sordu
Atalan, yardımları sordu

Atalan, yardımları sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ali Atalan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Sur, Cizre ve Silopi’deki evlerini terk etmek zorunda kayanlara yapılan yardımları sordu.

A+A-

Konuyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren ve Davutoğlu’na seslenen Atalan “Çankaya Köşkü’nde sivil toplum kuruluşları ile yaptığınız bir toplantıda, Cizre, Silopi ve Sur’da evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlara yardım yapıldığını belirterek “’u ana kadar Cizre’de, Silopi’de, Sur’da veya herhangi bir yerde evini terk etmek zorunda kalan bütün vatandaşlarımıza kira yardımı yapıyoruz. Bir tek vatandaşımız derse ki, ‘Ben evimden ayrılmak zorunda kaldım ama kira yardımı almıyorum’ işte buradayız, ona da o ödemeyi yapıyoruz’ şeklinde açıklamada bulundunuz” dedi.

Atalan, daha sonra da yanıtlanmasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:

“Bugüne kadar sokağa çıkma yasakları nedeniyle evini terk etmek zorunda kalan toplam kaç aile (hane olarak) vardır? Bu ailelerin toplam nüfusu ne kadardır? İlini, ilçesini, köyünü terk etmek zorunda kalan bu aileler nerelere yerleşmek zorunda kalmışlardır? Bugüne kadar kaç aileye ne kadar kira yardımı yapılmıştır? “Yaptık” dediğiniz yardımlardan (kira veya diğer yardımlar) yararlanmanın kriterleri nelerdir? Vergi mükellefi olup da sokağa çıkma yasakları nedeniyle ticaret yapamayan esnafların bu yardımlardan yararlanamadığı doğru mudur? Göç etmek zorunda kalan ailelerin açıklamalarına ve basına yansıyan haberlere göre 15 ile 30 kişilik ailelerin tek göz odalarda kalmasının izahı nedir, bu durumu düzeltmek için çalışmanız var mıdır?”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT