1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asmalı köprü yeniden yapılmalı
Asmalı köprü yeniden yapılmalı

Asmalı köprü yeniden yapılmalı

Diyarbakır’ın Çermik İlçesinde, turizmden daha fazla pay alması için olanakların en iyi şekilde değerlendirilmesi isteniyor.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tek termal turizm merkezi konumunda olan Çermik ilçesinin, turizmden daha fazla pay alması için olanakların en iyi şekilde değerlendirilmesi isteniyor.
 
Yaklaşık 35 yıl önce tarihi Sinek Köprüsü’nün Sinek Çayının coşması ile yıkılan ve arkasından yaptırılan asmalı köprünün yıllarda hizmet verdiğini hatırlatan Vatandaşlar, özellikle Çolan ve Sinek köyleri başta olmak Dravşa bahçelerinde oturanların yıllarca bu köprüden ulaşımlarını sağladıklarını söyledi. Asmalı köprünün hemen yanına rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde yaptırılan beton köprüden ulaşım sağlanmaya başladığı, yaklaşık 25 yıldan beri de bu köprünün kullandığını bildiren Vatandaşlar, şöyle konuştu;
 
“Asmalı köprü, beton köprünün yapılmasından sonra bakımsız kaldı. Dolayısıyla nostaljik yönü de bulunan asmalı köprü, tahtaları söküldü, kırıldı ve kullanılamaz hale getirildi. Oysa asmalı köprü, çevre düzenlemesi de yapılarak turizme kazandırılabilirdi. Henüz geç kalınmamıştır. Yetkililerden beklentimiz çok büyük bir masraf da gerektirmeyecek Asmalı Köprünün yeniden yapılmasıdır. Köprünün çelik halatları üzerinde bulunuyor. Sadece tahta yerleştirilecek, boyanacak. Bunun yanı sıra yol bağlantıları parke taşıyla döşenip, ana yola bağlanacak. Buranın turizm yönü bulunmaktadır. Dünyada her halde tarihi, asma ve betonarme üç köprü yan yana olan tek yer ilçemizdedir. Bunu değerlendirmek gerekir.”

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT