1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Askeri yargı kaldırılsın kampanyası
Askeri yargı kaldırılsın kampanyası

Askeri yargı kaldırılsın kampanyası

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, "Askeri mahkemeler, bu mahkemelerin temyiz mahkemeleri ve askeri yüksek idare mahkemesi kapatılmalı ve bir an önce yargı birliği sağlanmalıdır" dedi.

A+A-
Mazlum-Der ve İHD tarafından başlatılan "Askeri Yargı Kaldırılsın" kampanyası kapsamında 2. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan İnceören, emir komuta zincirindeki askeri yargının iş yükü altında çalışamaz hale geldiğini savundu.
 
Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olmasını sağlamanın ilk yolunun yargı birliğini sağlamak olduğunu ifade eden İnceören, şöyle konuştu:
 
"Milli Savunma Bakanlığı'nın 30 Nisan 2012 tarihinde bir soru önergesine verdiği yazılı cevapta, 1992-2012 yılları arasında 2 bin 221 askerin intihar sonucu yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. Bu rakamlar oldukça yüksektir ve korkunçtur. Bu kadar çok insanın intihar ettiğine inanmamızı kimse beklememelidir. Bu intiharların çok büyük bir çoğunluğunu şüpheli ölüm olarak nitelendiriyoruz."
 
Dernek verilerine göre sadece 2013 yılında 64 askerin şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini bildiren İnceören, "Askeri mahkemeler, bu mahkemelerin temyiz mahkemeleri ve askeri yüksek idare mahkemesi kapatılmalı ve bir an önce yargı birliği sağlanmalıdır" diye konuştu.
 
 
 
Muhabir: Özgür Ayaydın 
Yayınlayan: Nurten Aslan
 

HABERE YORUM KAT