1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Askeri tankların Sur’da görüntüleri ortaya çıktı
Askeri tankların Sur’da görüntüleri ortaya çıktı

Askeri tankların Sur’da görüntüleri ortaya çıktı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar şiddetlenirken özel harekât timlerine takviye edilen askerlerin, kullandığı paletli tanklarla tarihi ilçede yaptıkları atışlar kameralara yansıdı.

A+A-

Polisler tarafından çekildiği ve sosyal medyaya yüklediği sanılan görüntülerde tankların atışından sonra kahkaha atılması dikkat çekiyor.

 

Görüntüleri sosyal medyada izleyen vatandaşlar tepki olarak gece geç saatleri kadar evlerinden tencere ve tavalara vurarak ses çıkardı.
 
Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalar günden güne şiddetlenirken, geçtiğimiz günlerde ilçeye özel harekât timlerine olarak gelen askerlerce kullanılan paletli tankların YDG-H’lıların bulundukları alanlara yaptıkları atışlar kameralara yansıdı.


Polisler tarafından sosyal medyaya yüklendiği sanılan görüntülerde, Hüsrev Paşa Camii civarındaki bir sokakta konuşlanan askeri tankın menzilinde olan yerleri bombaladığı görülüyor. Tankların atışından sonra görüntüye çeken kişilerin kahkaha atması dikkat çekiyor. Her tarafı tarihi mekanlarla dolu olan ve UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınan ilçede tank atışlarının yapılmasının görüntülerinin ortaya çıkması üzerine kent halkının tepkisi de yoğunlaştı.
 
Tankların atışına karşı vatandaşlar ses çıkarma eylemi yaptı
Birçok ilçede tarihin talan edilmesine karşı tencere, tava ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar ses çıkarma eylemi yapan vatandaşlar, tarihi ve manevi değere sahip olan başta camiler olmak üzere, tek bir taşın dahi çok önemli, değerli olduğunu belirtti.

 

Vatandaşlar, sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların biran önce son bulması gerektiğini, hendek ve barikatçıların da hendek ve barikat kurmaktan vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler