1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Askeri şikayet eden şahısa verilen ceza büyük bir haksızlıktır
Askeri şikayet eden şahısa verilen ceza büyük bir haksızlıktır

Askeri şikayet eden şahısa verilen ceza büyük bir haksızlıktır

Keyfi bir şekilde üzerine ateş açan askeri BİMER'e bildiren Şehabettin Er'e verilen 1 yıl 15 gün cezanın büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen Hür Der Başkanı Av. Şaban Dalgın, bu şahsın mağduriyetinin giderilmesini istedi.

A+A-

Diyarbakır'da ikamet eden Şehabettin Er, kardeşi ile birlikte Bingöl'ün Genç ilçesi Bekçiler köyüne giderken, karakolun köylerinin yolu üzerinde olmamasına rağmen askerlerin gereksiz ve keyfi bir şekilde uzaktan üzerlerine ateş açması iddiası üzerine bir değerlendirmede bulunan İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği (Hür Der) Genel Başkanı Av. Şaban Dalgın, olayın durumu incelendiğinde Şehabettin Er'e çok haksız bir şekilde muamele yapıldığını belirtti.

Sözkonusu iddialar üzerine İlke Haber Ajansı'na kısa bir değerlendirme yapan Av. Şaban Dalgın, "Bu şahıs kendi köyüne gitmek isterken karakolda ki askerlerin kendilerine ateş açması nedeniyle durumu karakola bildirmek için karakola gitmiş, orda da haksız olacak şekilde kendisine konuşmalar yapılmış. Bu nedenle kendisi BİMER aracılığıyla karakolda ki askerleri Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)'e bildirdiğini" hatırlattı.

Olayın son neticesinin Bingöl'e bağlı Genç ilçesi Sulh Ceza Mahkemesi'nin Şehabbetin Er'e, BİMER'e yaptığı başvurudan dolayı orada kullandığı bir kelime nedeniyle 12 ay 15 gün ceza verildiğini ifade eden Dalgın, bu cezanın ertelenmediğini ve paraya da çevrilmediğine dikkat çekti.

Av.Dalgın büyük bir haksızlığın Şehabbettin Er'e yapıldığının altını çizerek, "Yetkililerin bu şahsın mağduriyetini görmelerini ve kendisine yardımcı olmalarını" istedi.

Mayıs 2010 yılında meydana gelen olayda Şehabettin Er, kardeşi ile birlikte Bingöl'ün Genç ilçesi Bekçiler köyüne giderken, karakolun köylerinin yolu üzerinde olmamasına rağmen askerlerin gereksiz ve keyfi bir şekilde uzaktan üzerlerine ateş açtığını iddia etmiş, bu durumu Başbakanlık İletişim Merkezi'ne(BİMER) şikâyet ettiği için de 1 yıl 15 gün ceza ile cezalandırdığını belirtmişti.

 

(Osman İçli-İLKHA)

 

HABERE YORUM KAT