1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asker yürümedi haberine Vali Toprak'tan açıklama
Asker yürümedi haberine Vali Toprak'tan açıklama

Asker yürümedi haberine Vali Toprak'tan açıklama

Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 75. yıl dönümü kutlamalarında ilk kez askerin yürüyüş yapmaması üzerine yapılan haberler ile ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, töreni aslına uygun olarak yaptıkları için yürüyüşün yapılmadığını belir

A+A-

Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 75'nci yıl dönümü nedeniyle 15 Kasım günü düzenlenen törende bir ilk yaşanmıştı. Karşılama töreninden sonra her yıl geleneksel olarak yapılan kortej ve askerlerin yürüyüşünün bu kez yapılmaması, basında “Asker bu kez yürümedi” haberleri şeklinde yer almıştı.

Yapılan haberler üzerine bir açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, törenin aslına uygun olarak yapılması için bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “15 Kasım 1937 yılında Atatürk'ün Diyarbakır'a gelmiş olması nedeniyle bir tören düzenlenmiştir. Her yıl burada tören yapılmaktadır ve yeni konseptte özüne uygun olarak yapmayı planlıyoruz. Bazı basın yayın organlarında 'Asker yürümedi' diye haber geçildi.

Bu işle ilgilenen bir vali yardımcımız var o organize ediyor ve benim talimatım oluyor. 15 Kasım'da yapılan karşılama törenini yine hep birlikte İstasyon meydanında aslına uygun olarak yaptık. Bunun dışında konunun ilgisi olmayan kortej eşliğinde yürümenin uygun olmadığını düşünerek Kutlama Komitesi olarak böyle bir karar aldık. Bizim tarafımızdan alınan bir karardır, yürüyüş gerçekleştirilmemiştir ve bundan sonra da bu tür törenlerde yürüyüş gerçekleştirilmeyecektir.

Ayrı bir yürüyüşü uygun bulmadık. Yürümeyince 'Asker yürümedi' diyorsunuz, yürüdüğü zaman da 'Asker bir mesaj verdi' diyorsunuz” diye konuştu.