1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asker ve PKK karşı karşıya
Asker ve PKK karşı karşıya

Asker ve PKK karşı karşıya

PKK'ya müzahir gruplar, Kandil ve İmralı'dan gelen açıklamaların ardından eylemlerine yeniden başladı. Bölgeye çok sayıda asker sevkiyatı yapıldı.

A+A-
Diyarbakır-Bingöl Karayolu Yeniden Kapatıldı
 
PKK'ya müzahir gruplar, Kandil ve İmralı'dan gelen açıklamaların ardından eylemlerine yeniden başladı. Bölgeye çok sayıda asker sevkiyatı yapıldı.
 
Diyarbakır-Bingöl karayolunda 24 Mayıs 2014 tarihinde karakol ve baraj yapımını bahane ederek çadır kurup eylem yapan ve 24 gün süreyle karayolunu ulaşıma kapatan PKK'ya müzahir gruplar, Kandil ve İmralı'dan gelen açıklamaların ardından bıraktıkları eylemlerine yeniden başladı.
 
ARAÇLARI DURDURUP, VATANDAŞLARI İNDİRİYORLAR
 
Diyarbakır-Bingöl karayolu Lice ilçesi Çağıl mezrasında çadır kuran PKK'ya müzahir gruplar, bugün Sabah saatlerinde yeniden karayoluna inip araçları durdurarak yol kapatma eylemi başlattı. Yüzleri kapalı gruplar, karayolunda seyir halindeki araçları durdurarak, vatandaşları araçlarından indirdi.
 
BÖLGEYE ÇOK SAYIDA ASKER SEVKİYATI
 
Yol kapatma eylemi üzerine güvenlik kuvvetlerinin bölgeye çok sayıda asker sevkıyatı yaptığı belirtildi. Bölgeye giden güvenlik kuvvetlerinin karayolunun trafiğe açılmaması durumunda eylemcilere müdahale edeceği bildirildi.
 
GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
 
Genelkurmay Başkanlığı, PKK'ya müzahir unsurlar tarafından Diyarbakır – Bingöl yolunun tekrar trafiğe kapatıldığını açıkladı.
 
 
4 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞ, 32'Sİ ASKER 92 KİŞİ YARALANMIŞTI
 
24 Mayıs tarihinde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ve PKK'ya müzahir gruplar tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolunda başlatılan ve birçok noktada hendek kazılarak araçların geçişlerine izin verilmeyen eylemde toplam 4 kişi hayatını kaybetmişti. 2 kişi güvenlik kuvvetlerine atmak üzere bomba hazırlarken yaptıkları bombanın patlaması sonucu hayatını kaybederken, 2 kişi ise çıkan olaylarda yaralanarak kaldırıldıkları hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiş ve olaylarda 32'si asker olmak üzere toplam 92 kişi yaralanmıştı.
 
Çok sayıda gözaltının yaşandığı olaylarda 3 uzman çavuş kaçırıldıktan bir süre sonra serbest bırakılmıştı. PKK grupları tarafından 24 gün boyunca devam ettirilen yol kapatma eyleminde çok sayıda araç yakılmıştı.

HABERE YORUM KAT